Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Tuzemák zatím aroma měnit nemusí. Česko dostalo od Bruselu pětiletou výjimku

Česko a Slovensko dostaly od Evropské komise výjimku a budou moci při výrobě alkoholického nápoje „tuzemák” dalších pět let používat tradiční rumový éter. Látku ale loni označil za potenciální zdravotní riziko Evropský úřad pro bezpečnost potravin.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Tuzemák zatím aroma měnit nemusí. Česko dostalo od Bruselu pětiletou výjimku

Bez udělení výjimky by možnost používat rumové aroma skončila 22. dubna, kdy končí stávající přechodné období, zavedené v roce 2012.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) loni upozornil, že některé látky v rumovém éteru, který dodává charakteristickou chuť a vůni českému tuzemáku, mohou být jako rakovinotvorné zdravotním rizikem. Aroma se přitom používá také při výrobě některých nealkoholických nápojů, pekařských výrobků či cukrovinek.

O výjimku, která se týká jen používání tradičního aroma při výrobě tuzemáku, a nevztahuje se tedy na cukrovinky a další výrobky, požádaly ČR a Slovensko loni v prosinci. Nyní ji - s pětiletým omezením - potvrdil Stálý výbor Evropské komise pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva, přičemž právní finalizace ještě určitou dobu potrvá.

Potravináři o rizicích pochybují

Tuzemák je nejprodávanější lihovinou v ČR, každá čtvrtá prodaná lahev alkoholu je takzvaný tuzemský rum. Jedná se o tradiční rakouský a český alkoholický nápoj. Vznikl v habsburské monarchii jako náhražka za pravý rum vyráběný destilací ze zkvašené cukrové třtiny. Tuzemák se vyrábí z potravinářského lihu s přidáním rumového aromatu a má výraznější chuť než skutečný rum.

Označení rum muselo z výrobku zmizet v roce 2003 také kvůli pravidlům EU, za rum podle nich může být označován právě jen destilát z třtiny.

Potravinářská komora ČR zdravotní rizika zpochybnila a rozhodnutí o zákazu rumového aroma označila za ”nekompetentní”. Potravináři se obávali, že v Rakousku by se při případném zákazu díky vyjednané výjimce tamní „tuzemák” s větší koncentrací aromatu mohl vyrábět i nadále, zatímco v Česku ne. Naznačila, že opatření může mít za cíl zlikvidovat české producenty.

Tématu se věnoval i pořed A DOST! na Stream.cz

Velké nezávislé testy tuzemáků a rumu - A DOST!

Foto: Stream.cz

Tuzemák a EU v pořadu A DOST!

Foto: Stream.cz

Anketa
Pijete tuzemák?
Ano
55.8 %
Ne, dávám přednost tradičnímu rumu
26.8 %
Nepiji alkohol
17.4 %
Celkem hlasovalo 772 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků