Hlavní obsah
Tunel Blanka Foto: Alexandr Janovský, ČTK

Tunel Blanka se otevře na svátek Blanky, tři roky po termínu

Na svátek Blanky, tedy 2. prosince, se má otevřít pražský tunelový komplex Blanka. Na termínu zahájení zkušebního provozu se Praha dohodla s dodavatelem technologií, firmou ČKD Praha DIZ, která dosud trvala na dubnu 2015. V úterý to řekl náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09).

Tunel Blanka Foto: Alexandr Janovský, ČTK
Tunel Blanka se otevře na svátek Blanky, tři roky po termínu

Klíčová dopravní stavba měla původně řidičům v Praze sloužit v roce 2011. Politici termín několikrát odložili. První se příští týden otevře Trojský most, který je součástí komplexu.

Nejdelší tunel v Česku bude stát 36,9 miliardy Kč. Proti plánu se prodražil o šest miliard.

Podmínkou jsou úspěšné testy

„Jsem nesmírně rád, že po všech peripetiích můžeme Pražanům konečně sdělit termín, kdy bychom chtěli ve zkušebním režimu zprovoznit Blanku,” uvedl Nouza.

„Vše je samozřejmě podmíněno úspěšným testováním technologické části, bezpečnostních systémů a převzetím díla investorem stavby,” doplnil.

Průjezd tunelem Blanka

Video: Novinky

Praha musela doplatit pět miliard

Stavbu tunelového komplexu, kterou naplánovalo někdejší vedení města v čele s Pavlem Bémem (ODS), provází řada problémů a nesrovnalostí. V průběhu stavby totiž vznikly miliardové vícenáklady a Praha si nevěděla rady s jejich proplacením.

Spor se stavební firmou Metrostav na začátku letošního roku skončil u rozhodčího soudu. Soud nakonec nařídil Metrostavu dostavět tunel do konce září a Praze zaplatit pět miliard korun. Podle vedení města tím arbitři zlegalizovali platby, které vznikly nad rámec původních smluv, a zároveň odblokovali stavbu, kterou Metrostav loni pozastavil.

Tunel Blanka

Foto: Mapy.cz

Kvůli neproplaceným fakturám vede Praha arbitráž i se správcem stavby, firmou Inženýring dopravních staveb (IDS). A kvůli dluhům hrozila městu zastavením prací a žalobou i firma ČKD Praha DIZ.

Minulé vedení města v čele s Bémem tvrdilo, že náklady na stavbu tunelového komplexu budou 21 miliard korun. Podle současného vedení města ale už tehdy muselo být politikům jasné, že za takovou částku není možné tunel vybudovat. Před volbami v roce 2010 už podle TOP 09 věděli, že náklady budou kolem 31 miliard.

Stavba tunelového komplexu začala v roce 2007. Blanka měří přes šest kilometrů. Navazuje na Strahovský tunel a končí mostem v Troji.

Vizualizace tunelu Blanka

Video: SATRA

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků