Hlavní obsah
Donald Trump a Liou Che ve Washingtonu po podpisu první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Trump podepsal s Čínou dohodu, která má vést k ukončení obchodní války

Americký prezident Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che podepsali ve středu první fázi obchodní dohody. Dohoda je zatím největším krokem k vyřešení 18 měsíců trvající obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa, která rozbouřila finanční trhy a zpomalila globální ekonomický růst.

Donald Trump a Liou Che ve Washingtonu po podpisu první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou Foto: Kevin Lamarque, Reuters
Trump podepsal s Čínou dohodu, která má vést k ukončení obchodní války

Dohoda neodstraňuje veškerá americká cla na čínský dovoz. Ta budou podle Trumpa odstraněna, jakmile obě země dokončí druhou část obchodní dohody. Jednání o druhé fázi mají podle Trumpa začít brzy. Trump rovněž dodal, že neočekává, že by byla ještě třetí fáze.

Nejvýznamnější částí dohody je slib Číny koupit z USA další zboží a služby. Čína slíbila, že v příštích dvou letech koupí zemědělské produkty a další zboží a služby z USA za částku, která bude proti roku 2017 vyšší o nejméně 200 miliard USD (4,5 bilionu Kč). V roce 2017 koupila zboží za 186 miliard USD.

Dohoda mimo jiné zahrnuje objednávky na zemědělské produkty za 50 miliard USD, služby za 40 až 50 miliard USD, průmyslové zboží za 75 miliard USD a energii za 50 miliard USD.

Dohoda však zatím neřeší množství strukturálních rozdílů, které vedly Trumpovu vládu k zahájení obchodní války. Patří k nim dlouhodobá praxe Pekingu podporovat státní podniky a zaplavovat zahraniční trhy levným zbožím, upozornila agentura Reuters.

Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow v rozhovoru s Fox News řekl, že dohoda v letech 2020 a 2021 zvýší hrubý domácí produkt USA o 0,5 procentního bodu. Někteří analytici jsou však skeptičtí k tomu, že by dohoda znamenala novou trajektorii obchodu mezi USA a Čínou, a nevěří, že Čína dodrží slíbené cíle.

Čínský vicepremiér Liou Che a šéf Bílého domu Donald Trump při podpisu obchodní dohody.

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků