Hlavní obsah
Koksárenská baterie vyprodukuje ročně 350 tisíc tun koksu. Foto: Pavel Karban, Právo

Třinecké železárny spustily koksárenskou baterii. Stála více než miliardu

Investici 1,2 miliardy korun si vyžádala modernizace koksárenské baterie KB 11 v Třineckých železárnách (TŽ). Tu firma uvedla v pondělí dopoledne po více než roční rekonstrukci do zkušebního provozu.

Koksárenská baterie vyprodukuje ročně 350 tisíc tun koksu. Foto: Pavel Karban, Právo
Třinecké železárny spustily koksárenskou baterii. Stála více než miliardu

„Jde o rozsáhlou modernizaci jedné ze dvou našich koksárenských baterií. Investice 1,2 miliardy korun do obnovy technologií se řadí k nejvýznamnějším v huti v posledních letech,“ uvedl místopředseda dozorčí rady TŽ Ján Moder. Připomněl, že koksárenská baterie KB 12 byla modernizována v roce 2011.

Modernizace KB 11 si vyžádala 10 tisíc tun žáruvzdorného materiálu, který nyní tvoří 72 komor. V jedné komoře vznikne ze 17 tun upěchovaného uhlí 12,5 tuny koksu. Celý proces trvá při teplotě přes 1200 stupňů Celsia zhruba 21 hodin.

Celý proces trvá při teplotě přes 1200 stupňů Celsia zhruba 21 hodin.

Foto: Pavel Karban, Právo

Generální ředitel TŽ Jan Czudek upozornil, že v průběhu investiční akce došlo na obnovu technologického zařízení provozu včetně pořízení nových obsluhovacích strojů. „Baterie tak plní veškeré požadavky nejlépe dostupných technik i přísných ekologických limitů,“ poukázal.

"Tím pádem budeme v koksu soběstační a nebudeme potřebovat další nákupy. Koks máme jenom pro svoji spotřebu," doplnil Czudek podle ČTK.

Baterie sníží množství emisí, vydrží dvacet let

Nejmodernější technologie přispějí ke značnému snížení množství emisí v ovzduší. Baterie je nyní vybavena odsáváním, takže plyn vznikající při styku uhlí se žhavou stěnou komory je zachycen a vyčištěn. Koksárenský plyn pak železárny dál využívají jako palivo a spolu s vysokopecním plynem zpětně používají při výrobě koksu.

Koksárenská baterie vyprodukuje ročně 350 tisíc tun koksu, její životnost by měla být minimálně 20 let a železárny díky ní ušetří zhruba 600 miliónů korun za rok. Po zprovoznění baterie KB 11 disponují TŽ zase dvěma bateriemi, ty pokryjí celoroční spotřebu koksu na výrobu surového železa v hutním podniku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků