Hlavní obsah

Trhy ožily po překvapivém snížení úrokové sazby v Číně

Čínská centrální banka ve čtvrtek překvapivě snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Reaguje tak na prudké zpomalení domácí ekonomiky. Banka přistoupila k snížení sazeb poprvé za téměř čtyři roky od vypuknutí hospodářské krize, oznámily agentury AP a Reuters. Na krok čínské banky kladně zareagovaly evropské trhy růstem cen akcií.

Trhy ožily po překvapivém snížení úrokové sazby v Číně

Roční zápůjční sazba s platností od 8. června se sníží na 6,31 procenta. Roční depozitní sazba klesne 3,5 procenta na 3,25 procenta.

Snížení úroků přichází po vlně opatření z posledních týdnů, které mají podpořit zpomalující ekonomický růst země. Peking slíbil další výdaje na veřejné práce a schválil investice do firem v objemu miliard dolarů, aby napumpoval peníze do ekonomiky.

Krok banky je překvapivý. Analytici očekávali, že banka nebude letos snižovat úrokové sazby a místo toho dále sníží výši povinných rezerv komerčních bank, aby podpořila poskytování úvěrů. Od loňského listopadu již centrální banka snížila podíl rezerv největších komerčních bank vůči přijatým vkladům o 1,5 procentního bodu na 20 procent.

Centrální banka rovněž poskytla bankám větší flexibilitu při nastavení konkurenčních sazeb z úvěrů a vkladů, což je považováno i za krok směrem k liberalizaci trhu. Banky si budou moci stanovit sazby z vkladů až na 110 procent referenční sazby a sazby z úvěrů snížit až na 80 procentech referenční sazby. Doposud směla být úroková sazba u vkladů pouze ve výši stanovené centrální bankou a u úvěrů činit nejméně 90 procent limitu.

Čína také odložila zavedení tvrdších podmínek pro banky. Až v lednu budou muset navýšit množství aktiv, aby mohly lépe zvládat případné ztráty.

"Je to evidentně velmi silný signál, že vláda chce podpořit ekonomiku, vzhledem k současné slabosti, zejména v poptávce," řekl agentuře Reuters analytik londýnské společnosti Capital Economics Čchin-wej Wang. Kroky banky podle analytiků naznačují, že čínští politici mají obavy z dopadu krize v eurozóně. Evropská unie je největším zahraničním klientem Číny.

Kladná reakce trhů

Analytik Komerční banky Josef Němý k dopadům čínského kroku uvedl: „Evropské akciové trhy navázaly na včerejší růst a posilují zhruba o další 1 %. Hlavním impulsem k růstu dnes byl fakt, že čínská centrální banka nečekaně snížila svou klíčovou úrokovou sazbu. To podpořilo ceny komodit a na akciových trzích potom logicky těžební a energetické firmy, ke kterým se přidávají také finanční instituce.“

Kladně reagovala i Pražská burza, doplňuje Němý: „Dobrá nálada ze západoevropských trhů se přesunula i na pražskou burzu. Index PX se nakrátko dostal i nad 900 bodů, nakonec ale uzavřel na úrovni 892,9 bodu (1,3 %). Zprávy z Číny podle očekávání nejvíce podpořily akcie NWR (4,6 %), které se po týdnu opět vrátily nad úroveň 100 korun za kus.“

Kolos zpomaluje

Růst čínské ekonomiky nyní výrazně zpomaluje a v druhém čtvrtletí by měl být nejslabší za tři roky. Analytici v anketě agentury Reuters očekávají, že tempo růstu zpomalí již šesté čtvrtletí za sebou a bude 7,9 procenta. Za celý letošní rok se má hrubý domácí produkt zvýšit o 8,2 procenta, což bude nejpomalejší expanze od roku 1999.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků