Hlavní obsah
Investory znepokojuje také eskalace obchodní války mezi USA a Čínou Foto: Susan Walsh, ČTK/AP

Třetina investorů čeká recesi světové ekonomiky

Zhruba třetina investorů podle průzkumu společnosti Bank of America Merrill Lynch (BAML) očekává, že světová ekonomika se během příštích 12 měsíců dostane do recese. Podíl respondentů předpovídajících globální recesi je tak nejvyšší od roku 2011, napsala agentura Reuters.

Investory znepokojuje také eskalace obchodní války mezi USA a Čínou Foto: Susan Walsh, ČTK/AP
Třetina investorů čeká recesi světové ekonomiky

Výsledky průzkumu rovněž ukázaly, že obavy ohledně vývoje hospodářské situace vedou k silnému zájmu o investice do dluhopisů.

Za hlavní riziko pro finanční trhy investoři podle průzkumu považují obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou. Banka Goldman Sachs minulý týden uvedla, že již neočekává dosažení obchodní dohodu mezi Washingtonem a Pekingem před prezidentskými volbami v USA v příštím roce. Varovala rovněž před rostoucím rizikem, že vleklá obchodní válka povede k hospodářské recesi.

Recese je definovaná jako pokles HDP nejméně ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích.

Z evropských zemí se na hraně recese pohybují Velká Británie a Německo, největší ekonomika eurozóny a také klíčový obchodní partner Česka.

Obavy ohledně hospodářského vývoje obvykle zvyšují zájem o státní cenné papíry na úkor rizikovějších investic, jako jsou například akcie. Největší aktivita nyní podle průzkumu panuje na trhu s dluhopisy vlády Spojených států. V Evropě jsou tradičním bezpečným útočištěm investorů dluhopisy německé vlády, napsala agentura Reuters.

Z podobných důvodů už minulý týden cena zlata prolomila hranici 1500 dolarů za troyskou unci, v úterý se cena pohybuje kolem 1 525 dolarů za unci. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků