Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jo Yong-hak, Reuters

Těžba ropy OPEC vzrostla v lednu na dvacetileté maximum

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) stoupla v lednu o 290 000 barelů denně na 32,60 miliónu denních barelů denně a dostala se na maximum za nejméně zhruba dvě desetiletí. Produkci ropného kartelu zvýšil zejména Írán, proti němuž byly zrušeny obchodní sankce. Těžbu ale posílily i další velcí producenti - Saúdská Arábie a Irák. Uvedla to v pátek agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a analytiků.

Ilustrační foto Foto: Jo Yong-hak, Reuters
Těžba ropy OPEC vzrostla v lednu na dvacetileté maximum

Prosincovou úroveň těžby Reuters přehodnotil z původně udávaných 31,62 miliónu barelů s ohledem na návrat Indonésie do kartelu. Lednová produkce 12 členů bez Indonésie v objemu 31,90 miliónu barelů byla nejvyšší od roku 1997, kdy začala agentura tyto údaje zpracovávat.

Írán zvýšil těžbu o 150 000 barelů na 3,05 miliónu barelů denně. Teherán po zrušení sankcí OSN v polovině ledna nařídil zvýšit domácí těžařům produkci ropy o půl miliónu barelů denně.

Saúdská Arábie posílila těžbu o 100 000 na 10,25 miliónu barelů. Těžba v Iráku se zvýšila o 50 000 na 4,25 miliónu barelů. Produkci rovněž zvýšila Nigérie, klesla naopak v Angole.

Ceny ropy za poslední rok a půl klesly o zhruba 70 procent a minulý týden sestoupila na minima za téměř 13 let. OPEC v listopadu 2014 odmítl snížit těžbu a odůvodnil to tím, že si chce posílit tržní podíl na úkor konkurence. Od té doby kartel těžbu zvýšil o téměř 1,4 miliónu barelů denně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků