Hlavní obsah
Foto: Pascal Rossignol, Reuters

Tesle klesl zisk, finanční ředitel odchází

Americkému výrobci elektrických aut Tesla ve čtvrtém čtvrtletí klesl čistý zisk na 139,5 milionu dolarů (3,1 miliardy korun) z 311,5 milionu dolarů v předchozích třech měsících. Zaostal tak za očekáváním analytiků. Šéf Tesly Elon Musk rovněž oznámil, že firmu opustí finanční ředitel Deepak Ahuja. Ten byl ve firmě téměř 11 let.

Foto: Pascal Rossignol, Reuters
Tesle klesl zisk, finanční ředitel odchází

Poprvé ve své 15leté historii ale firma vykázala zisk ve dvou kvartálech po sobě.

Akcie Tesly na americké burze ve středu v omezeném obchodování po uzavření trhů klesly o pět procent, uvedl server CNBC.

Tržby díky růstu odbytu vozu Model 3 ve čtvrtletí vzrostly o 120 procent na 7,2 miliardy dolarů. Podnik očekává, že v letošním roce už bude ziskové každé čtvrtletí.

Automobilka, která letos otevře své první servisní středisko v České republice, toho chce dosáhnout mimo jiné nabídkou levnějších sedanů Model 3 a zahájením výroby v Číně.

Letos firma plánuje dodat na trh 360 tisíc až 400 tisíc aut, což by znamenalo meziroční nárůst o 45 až 65 procent. Pro srovnání – loni skončila firma ve ztrátě téměř jedné miliardy dolarů a o rok dříve ztráta činila téměř dvě miliardy USD.

Pro firmu je zásadní pokles nákladů. Proto již začátkem měsíce oznámila, že sníží počet zaměstnanců na plný úvazek zhruba o sedm procent.

Finance dostane na starost Zach Kirkhorn

Nástupcem odcházejícího finančního ředitele, který pro Teslu pracuje od roku 2008, provedl ji několika obtížnými etapami a mezi lety 2015 a 2017 ji opustil, bude bývalý zástupce ředitele Zach Kirkhorn.

Vystřídat ho má v průběhu tohoto roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků