Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Václav Jirsa, Právo

Tendr na úklid pražského metra zrušil antimonopolní úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil tendr pražského dopravního podniku (DPP) na úklid metra. Veřejná zakázka za zhruba 600 miliónů korun byla podle úřadu vypsána netransparentně. Rozhodnutí je pravomocné. DPP se proti verdiktu úřadu neodvolal. Úklid metra podle něj ohrožen není.

Ilustrační foto Foto: Václav Jirsa, Právo
Tendr na úklid pražského metra zrušil antimonopolní úřad

Antimonopolnímu úřadu vadily chyby v zadávacích podmínkách. Dopravní podnik v zadávacích podmínkách odkazoval na vlastní interní předpisy, aniž by je zpřístupnil v rozsahu, v jakém na ně odkazoval. Firmy podle úřadu nemohly vyhodnotit dopad některých nezpřístupněných částí interních předpisů na povahu a náročnost zakázky, což mělo vliv na stanovení ceny.

Dopravní podnik tak podle úřadu nedodržel zásadu transparentnosti. „Tento postup zadavatele mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedl v rozhodnutí místopředseda ÚOHS Josef Chýle.

Zakázku v maximální hodnotě 600 miliónů korun vypsal DPP na šest let a případná smlouva by měla být platná od 1. dubna.

„Úklid metra aktuálně probíhá na základě platné smlouvy uzavřené z veřejné zakázky v roce 2008, smlouva je na dobu neurčitou, ohrožení úklidu metra není reálné. Nyní zrušená veřejná zakázka měla tuto smlouvu nahradit – šlo ze strany DPP o dobrovolné přesoutěžení. Chceme výběrové řízení co nejdříve opakovat,” řekla Novinkám mluvčí DPP Aneta Řehková.

Odstraňují i grafitti

Podle zadání soutěže bude muset vybraná firma kromě běžného úklidu jako zametání schodů, mytí veškerých veřejných prostor a zařízení nebo vysypávání košů také průběžně odstraňovat graffiti ze stěn stanic metra, které jsou ošetřeny antigraffitovým nátěrem. V případě poškození nebo porušení ochranného laku bude muset obnovit ochranný nátěr.

DPP provozuje tři linky metra, na nichž je 61 stanic. Provoz metra vyjde ročně na zhruba pět miliard korun. Praha dotuje DPP více než 12 miliardami ročně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků