Hlavní obsah
Temelín vyrobil v letošním roce nejvíce elektřiny ve své historii. Foto: archiv Temelín

Temelín kvůli chvějící se turbíně odpojil jeden blok

Jaderná elektrárna Temelín odpojila neplánovaně první blok. Příčinou je chvění turbíny, způsobené pravděpodobně kolísáním venkovních teplot. Reaktor je na 30 procentech výkonu. Kdy blok znovu připojí k přenosové soustavě, se zatím nedá odhadnout, řekl v pondělí temelínský mluvčí Marek Sviták.

Temelín vyrobil v letošním roce nejvíce elektřiny ve své historii. Foto: archiv Temelín
Temelín kvůli chvějící se turbíně odpojil jeden blok

Zvýšené chvění některých částí parní turbíny prvního bloku zaznamenali energetici o víkendu.

Turbogenerátor je teď odstavený. „Kdy blok znovu připojíme, nejde v této chvíli předjímat. Konkrétní termín se bude odvíjet od výsledku kontrol,” řekl mluvčí Marek Sviták.

Ještě v pondělí provedou odborníci na turbíně první část kontrol. Další kontroly přijdou poté, co turbína vychladne a odstaví se reaktor.

Za zvýšené chvění turbíny mohou podle Svitáka velmi pravděpodobně změny venkovních teplot. „Práce nijak nesouvisí s primárním, tedy jaderným okruhem,” uvedl mluvčí.

Elektrárna má dva bloky, každý s elektrickým výkonem 1055 MW. Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků