Hlavní obsah
Prodeje elektromobilů táhne Čína Foto: Staff, Reuters

Světový prodej elektromobilů vzrostl o 63 procent

Celosvětový prodej elektromobilů ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 63 procent na rekordních 287 tisíc vozů. Růst zajistila hlavně vysoká poptávka v Číně, vyplývá ze zprávy Bloomberg New Energy Finance (BNEF). V Česku je zatím zájem o elektromobily vlažný.

Prodeje elektromobilů táhne Čína Foto: Staff, Reuters
Světový prodej elektromobilů vzrostl o 63 procent

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím globální prodej elektromobilů vzrostl o 23 procent.

Údaje zahrnují elektrické bateriové vozy a takzvaná plug-in hybridní auta. Ta jsou poháněna elektromotorem dobíjeným z běžné elektrické sítě a vedle toho mají malý spalovací motor, který po vybití baterie může vyrábět elektřinu pro další jízdu.

Čína se na celkovém prodeji podílela více než polovinou, zřejmě i proto, že prodej v Číně podporují vládní pobídky. Druhým největším trhem pro elektrické vozy byla Evropa, která na celkovém trhu měla podíl 24 procent. Následovala Severní Amerika.

Ze zemí Evropy je v čele prodeje elektromobilů Norsko, kde se díky rozličným státním dotacím jejich cena blíží klasickým vozům. Aktuální statistiky ale táhne především obří trh v Číně.

„Čínská vláda se velmi zaměřuje na posílení prodeje elektrických vozů,” řekla analytička Aleksandra O'Donovanová, která se na zprávě podílela a která se v BNEF věnuje dopravě. Jedním z důvodů, proč vláda v Pekingu tento segment podporuje, je podle O'Donovanové úroveň znečištění ve městech. Druhým důvodem je pak snaha Číny vytvořit domácí „hrdiny”, kteří jsou konkurenceschopní na globálním trhu.

Reakce na aféru Dieselgate

BNEF očekává, že prodej elektromobilů za celý rok poprvé překoná jeden milión vozů. Růst trhu elektrifikované dopravy začíná nabírat tempo, protože dobíjecí infrastruktura se stává dostupnější a výrobci přicházejí s novými modely s delším dojezdem. Letos oznámilo plány výroby elektrické verze svých vozů v příštích letech mnoho zavedených automobilek, od firmy Jaguar Land Rover až po společnost Volvo Cars.

Některé vlády také oznámily cíle pro čistší dopravu, částečně i v reakci na emisní skandál Volkswagenu. Francie a Británie chtějí zakázat prodej nových vozů s benzinovým a naftovým motorem do roku 2040. Nizozemsko plánuje, že všechny nové vozy prodané do roku 2030 budou bez emisí. Svůj vlastní zákaz prodeje aut se spalovacím motorem zvažuje i Čína, která je největším automobilovým trhem světa.

V Česku zatím podle údajů Svazu dovozců automobilů jezdí jen mírně přes tisíc elektromobilů a několik tisíc hybridů. Zákazníky od koupi elektromobilu odrazuje vyšší cena, omezení při dojezdu nebo delší čas nabíjení ve srovnání s tankováním. Stát zatím podporuje nákupy elektromobilů firmami. Dotace pro fyzické osoby zatím ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nechystá. Iniciativy by se podle něj v tomto směru měly chopit samotné automobilky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků