Hlavní obsah

Světová ekonomika zřejmě zrychlí růst na 4,5 procenta

Ministři financí z Asie a Evropy očekávají další rok výrazného hospodářského růstu, přestože se ceny ropy stále drží vysoko. Letošní růst světové ekonomiky ministři odhadují na 4,5 procenta, uvedl na nedělní tiskové konferenci jejich hostitel, rakouský ministr financí Karl-Heinz Grasser.

Světová ekonomika zřejmě zrychlí růst na 4,5 procenta

Loni se světový hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 4,3 procenta, což byl nejvyšší údaj za desetiletí. Projevil se tak rychlý růst rozvíjejících se států, zejména Číny a Indie, kde je hospodářský růst třikrát až čtyřikrát rychlejší než ve vyspělých průmyslových ekonomikách.

Růst asijských ekonomik až 7,6 procenta

"Motory globálního růstu budou nadále Asie a Spojené státy," uvádí zpráva ministrů ze setkání. Připomíná, že v Evropě a Japonsku, kde ekonomika roste pomaleji, se začíná zvyšovat domácí poptávka.

Jednání se zúčastnilo všech 25 ministrů financí Evropské unie a jejich protějšky ze 13 asijských států. Šéf Asijské rozvojové banky Haruhiko Kuroda, který se vídeňského jednání účastnil také, uvedl, že růst asijských ekonomik bez započtení Japonska letos dosáhne silných 7,6 procenta.

Evropané si drží odstup od nátlaku USA

Riziky ve světové ekonomice zůstávají kolísající ceny ropy, nevyváženost různých bilancí, protekcionismus a šíření ptačí chřipky, jejíž materiální dopad se ještě zcela neprojevil.

Čínský ministr financí Ťin Žen-čching se krátce sešel v ústraní s představiteli Evropské centrální banky, Evropské komise a Lucemburska. "Měli bychom se pokusit přesvědčit je o tom, co je pro světovou ekonomiku nezbytné," řekl Grasser.

Obecně se ví, že si Evropané udržují odstup od halasnějšího nátlaku Spojených států, aby Čína přestala regulovat kurz své měny a nechala jüan posílit. Další Evropan, který si nepřál být jmenován, ve Vídni řekl jasně, že se chce Evropa "megafonové" politice vyhnout, napsala agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků