Hlavní obsah
VPE se dostaly do potíží kvůli výstavbě elektrárny Yunus Emre v Turecku. Foto: EK Media

Světlíkovy Vítkovice Power Engineering opustí 300 lidí

Ostravskou společnost Vítkovice Power Engineering (VPE), která je od loňska v úpadku, opustí v nejbližší době až 300 zaměstnanců. Zhruba polovina z nich pracuje v provozu VPE Hard v Jeseníku, který se firma chystá prodat, dalším lidem budou nabídnuta místa v jiných firmách skupiny Vítkovice Machinery Group, zbývající podnik propustí. Řekla to v úterý mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

VPE se dostaly do potíží kvůli výstavbě elektrárny Yunus Emre v Turecku. Foto: EK Media
Světlíkovy Vítkovice Power Engineering opustí 300 lidí

VPE mají nyní 865 zaměstnanců. „Celkově snížíme stav zaměstnanců zhruba na 600, to je stav, který je aktuálně racionální hranicí pro úsporu nákladů při současném zachování nezbytných výrobních schopností a know-how, které na trhu už nikdy dodatečně nenakoupíte, protože je v kvalifikovaných, zkušených lidech,” uvedl finanční ředitel VPE pověřený řízením společnosti Petr Krupa.

Před rokem měly VPE o 358 zaměstnanců více, na začátku restrukturalizace, ke konci roku 2015, pracovalo ve firmě 1471 lidí. Jen na přelomu letošního března a dubna ze společnosti odešlo 75 pracovníků.

„Nižšího stavu zaměstnanců VPE lze docílit uzavřením části podniku nebo jeho pronájmem a eventuálně vyčleněním engineeringových činností. V takovém případě by VPE bylo čistě výrobním podnikem se zhruba 450 zaměstnanci,” uvedla Kijonková. Společnost má podle ní logisticky připravenu i tuto variantu. „Je ale zcela závislá na věřitelích, protože zmíněné opatření nutně vyvolá dopad na jejich pozice,” dodala mluvčí.

Problémy v Turecku

VPE se zabývají hlavně výstavbou a dodávkami elektráren a patřily k nejdůležitějším firmám skupiny. Aktuálně se na Slovensku podílejí na budování třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Mochovce a provádějí servis na českých jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. „I v insolvenci jsme získali zákazníky na dodávky tlakových částí pro tepelné i jaderné elektrárny v Ruské federaci,” uvedl Krupa.

VPE dostala do potíží stavba hnědouhelné elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku, kterou provázely komplikace. Elektrárna zatím nefunguje. Firma uvádí, že důvodem jejího špatného stavu je také situace na trzích v energetice nebo odložené investice hlavních zákazníků. Její věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 71 miliard korun.

Ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka se loni dostaly do finančních potíží a skončily v úpadku čtyři firmy, kromě VPE ještě Vítkovice Gearworks, Vítkovice Envi a Vítkovice Revmont. Celkem je ve skupině více než 20 firem, které mají dohromady okolo 5500 zaměstnanců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků