Hlavní obsah
Luboš Měkota na snímku z roku 2004 Foto: Libor Zavoral, ČTK

Stíhání Měkoty v kauze MUS je kvůli jeho úmrtí zastaveno

Státní zástupce zastavil tento týden trestní stíhání bývalého manažera Mostecké uhelné (MUS) a miliardáře Luboše Měkoty kvůli jeho úmrtí. O osudu jeho majetku, který mu byl stejně jako dalším obviněným v této kauze zabaven, se zatím nerozhodlo. Čeká se na výsledky dědického řízení, řekl Pavel Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Luboš Měkota na snímku z roku 2004 Foto: Libor Zavoral, ČTK
Stíhání Měkoty v kauze MUS je kvůli jeho úmrtí zastaveno

Výše zabaveného majetku šesti obviněným bývalým manažerům a vlastníkům dolů v kauze MUS se vyšplhala na celkovou hodnotu 1,25 miliardy korun. Většina z toho patřila Měkotovi.

„Trestní stíhání pana Měkoty bylo nepřípustné z důvodu úmrtí obviněného,“ uvedl státní zástupce Šereda. Miliardář a bývalý majitel TV Metropol a Pětka zemřel ve věku 55 let minulý měsíc. Jeden z nejbohatších lidí v Česku zkolaboval v těsné blízkosti berounského golfového hřiště.

Co s obstaveným majetkem?

Žalobci nyní musejí řešit, jak naloží s jeho obstaveným majetkem, jehož výše se vyšplhala na více než půl miliardy korun. Zatím v této otázce nerozhodli, podle Šeredy je to předčasné. "Byl nám doručen podnět jeho obhájce ohledně zrušení zajištění jeho majetku, kterému jsme nevyhověli s tím, že nebyl podán oprávněnou osobou. To může učinit jen majitel zajištěného majetku, který ze zákona přechází na dědice. V tuto chvíli čekáme na vývoj dědického řízení," dodal Šereda.

Bankovní účty, cenné papíry a nemovitosti obviněným policie obstavila na konci roku. Důvodem byla obava, že by jej mohli přepsat na příbuzné nebo převést do zahraničí. „U více než jedné miliardy jde čistě o finanční majetek, zbytek jsou nemovitosti či obchodní podíly,“ doplnil Šereda.

Podezření z vyvedení miliard

Bývalí manažeři a vlastníci dolů Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký a Petr Kraus byli ze zneužití informace a postavení v obchodním styku obviněni loni v červnu. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 miliónů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. V říjnu přibylo ještě obvinění z podvodu při privatizaci této firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun.

Někdejší šéfové MUS od počátku trestní stíhání odmítají. Jejich stížnosti o zahájení stíhání nedávno zamítlo Nejvyšší státní zastupitelství s tím, že postup policie v této kauze byl v souladu se zákonem. Minulý měsíc zase zamítl jejich stížnosti proti obstavení majetku Vrchní soud v Olomouci. Kauzou se bude policie i státní zastupitelství zabývat podle žalobce ještě řadu měsíců. O právní pomoc požádaly také v cizině.

Privatizaci MUS léta prověřují i švýcarské orgány kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura předloni podala obžalobu na sedm lidí, bývalé manažery MUS a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků