Hlavní obsah
Start Boeingu 737 MAX společnosti Smartwings Foto: Georgi Bidenko

Dvoumiliardový úvěr pro Smartwings se státní zárukou

Letecká společnost Smartwings získala úvěr za dvě miliardy korun, 80 procent z něj pokryje státní záruka prostřednictvím Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Úvěr poskytnou čtyři tuzemské banky. Upozornil na to server Zdopravy.cz. V pátek 26. března vyprší moratorium, které společnost chránilo před věřiteli. Dluh společnosti činí kolem 6,65 miliardy korun, z toho většina je po splatnosti.

Start Boeingu 737 MAX společnosti Smartwings Foto: Georgi Bidenko
Dvoumiliardový úvěr pro Smartwings se státní zárukou

„Finanční prostředky z nového úvěrového financování budou dlužníkem použity částečně na úhradu jeho splatných dluhů a převážně na financování dalšího provozu do přelomu května a června, kdy očekáváme nástup letní sezony,“ uvedl přepravce podle serveru v návrhu.

„Čerpání půjčky završuje proces moratoria a umožňuje Smartwings pokračovat v provozu v následujícím období,” uvedl předseda představenstva Smartwings Jiří Šimáně.

Úvěrové smlouvy jsou uveřejněny v registru smluv. Podle nich jde o dva úvěry, první za 710 milionů korun a druhý za dalších 1,21 miliardy korun.

Podle mluvčí Smartwings Vladimíry Dufkové je úvěr přesně dvě miliardy korun. Upřesnila tak původní informaci serveru Zdopravy.cz, která uvedla o 0,08 miliardy nižší částku. Upozornila také na to, že Smartwings státní společnosti EGAP za záruky zaplatí 200 milionů korun. „Půjčka od společnosti EGAP a tato zmíněná opatření ve svém souhrnu převyšují 7 miliard korun. Tato částka významně převyšuje splatné závazky společnosti Smartwings,” dodala.

Největší část poskytla UniCredit Bank (celkem 954 milionů korun), následuje Komerční banka (602 milionů korun), ČSOB (254 milionů korun) a Česká spořitelna (189 milionů korun). Přes 1,03 miliardy korun z úvěru ovšem bude garantovat stát Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP).

Podle dokumentu se firma zbavila 481 pracovníků, další odešli na neplacené volno.

Další tuzemská letecká společnost ČSA, která je dceřinou firmou Smartwings, v minulých týdnech kvůli dluhům skončila v úpadku. Jak upozornil server Zdopravy.cz, Smartwings do seznamu pohledávek vůči ČSA přidaly dvě své nezaplacené faktury za pronájem letadla Boeingu 737-800 za dvanáct milionů korun.

Počet zaměstnanců ČSA se od léta snížil ze 700 lidí na 430. Podle deníku Hospodářské noviny se ČSA v tuto chvíli v krajním případě chystají propustit všechny zbývající zaměstnance. ČSA loni zaznamenaly ztrátu asi 1,57 miliardy korun.

Smartwings aktuálně provozují letecká spojení mezi Prahou a Málagou, Tenerife, Gran Canarií, Fuerteventurou, Mallorkou, Madeirou, Hurghadou a letoviskem Marsa Alam.

ČSA létají do Paříže, Amsterdamu, Stockholmu, Kyjeva a Moskvy. Tento přepravce se ocitl v platební neschopnosti a oficiálně u soudu požádal o reorganizaci. Propustil také velkou část zaměstnanců a dalším z nich ztráta zaměstnání stále hrozí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků