Hlavní obsah
Herbicid Roundup v obchodě v Kalifornii Foto: Mike Blake, Reuters

Soudce snížil Bayeru trest v případu používání Roundupu na 25 milionů dolarů

Německý koncern Bayer nakonec nebude kvůli sporu o používání přípravku Roundup platit celých 80 milionů dolarů (1,8 miliardy korun). Právě tuto částku původně porota přiřkla jako odškodné muži, který tvrdí, že používání přípravku může za jeho nádorové onemocnění. Soudce nyní částku snížil na 25,3 milionu dolarů (575,9 milionu korun). Upozornil na to server týdeníku Die Zeit.

Herbicid Roundup v obchodě v Kalifornii Foto: Mike Blake, Reuters
Soudce snížil Bayeru trest v případu používání Roundupu na 25 milionů dolarů

Soudce odůvodnil snížení částky zásadou přiměřenosti.

Porota v San Francisku v březnu jednomyslně rozhodla, že herbicid Roundup založený na glyfosfátu měl „významný podíl” na nádorovém onemocnění žalobce Edwina Hardemana z Kalifornie.

Následně bylo rozhodnuto, že Bayer jakožto majitel americké společnosti Monsanto musí zaplatit 80milionové odškodné. Už v tu chvíli Bayer avizoval, že nemusí jít o konečnou částku.

Herbicid Roundup

Foto: Yves Herman, Reuters

Původní rozsudek poroty o odpovědnosti Bayeru je považován za kontroverzní. Kritici poukazují na to, že názor laické poroty nemůže suplovat vědecký výzkum. Rozhodnutí o vině či nevině je v americkém systému u občanských sporů odděleno od rozhodnutí o trestu.

Německý Bayer získal Roundup v rámci akvizice amerického zemědělského koncernu Monsanto, která jej přišla na 66 miliard dolarů (1,5 bilionu korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků