Hlavní obsah
Obžalovaní v kauze Oleo Chemical v roce 2015 u Městského soudu v Praze. Lobbista Ivo Rittig byl pravomocně osvobozen. Foto: Petr Horník, Právo

Soud poslal do konkurzu firmu Oleo Chemical

Městský soud v Praze zamítl reorganizační plán firmy Oleo Chemical a poslal ji do konkurzu. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Předloni stejný soud reorganizační plán formou fúze s firmou Temperatior schválil. Proti rozhodnutí se však opakovaně odvolala společnost Ravak, která firmě půjčila stovky milionů korun a dlouhodobě navrhovala konkurz Olea.

Obžalovaní v kauze Oleo Chemical v roce 2015 u Městského soudu v Praze. Lobbista Ivo Rittig byl pravomocně osvobozen. Foto: Petr Horník, Právo
Soud poslal do konkurzu firmu Oleo Chemical

Předseda představenstva Ravaku Jiří Kreysa uvedl, že firma aktuální rozhodnutí vítá a považuje jej za vítězství spravedlnosti.

"Jsem rád, že po dvou nálezech Ústavního soudu, kterým bylo povolení reorganizace opakovaně zrušeno, se nyní Městský soud v Praze s argumenty Ravaku konečně důkladně zabýval a vedle dalších závažných důvodů vylučujících zákonnost reorganizace potvrdil tvrzení Ravaku, že reorganizačním plánem Olea je sledován nepoctivý záměr," uvedl Kreysa.

Podle firmy Oleo Chemical ve verdikt překvapivý a ekonomicky nepochopitelný. "Věřitelé, s výjimkou několika málo zajištěných, nyní na rozdíl od řešení reorganizací nezískají žádné uspokojení svých pohledávek. Změna reorganizace v konkurz pak představuje další zbytečné protahování několik let trvající insolvenčního řízení," sdělil mediální zástupce Olea Jaroslav Pomp.

Představenstvo společnosti podle něj rozhodne o případném odvolání a dalším právním postupu poté, co verdikt prostuduje.

Firma podle mediálního zástupce Temperatioru Marka Pražáka zatím zachová výrobu v libereckém závodě, zvažuje odvolání i variantu přesunu výroby.

Kauza narostla

Oleo Chemical vznikla v roce 2004 se záměrem vyrábět moderní biopaliva. Majitelé firmy Kamil Jirounek a Michal Urbánek se však o čtyři roky později dostali do finančních problémů. Peníze na investice do modernizace technologie jim poskytl právě příbramský výrobce bazénů a koupelen Ravak. Finanční zdroje se ale nevracely, a Ravak se proto v roce 2012 připojil k insolvenčnímu řízení.

Spory o stovky milionů korun, které Ravak Oleu půjčil, ovšem otevřely kauzu mnohem rozsáhlejší. Manažeři Olea tehdy potřebovali nejen peněžní injekce, ale i zakázky, při jejichž shánění se dostali i do blízkosti vlivného podnikatele Ivo Rittiga. Loni v březnu soud potvrdil, že Urbánek, Jirounek i Rittigův obchodní partner Peter Kmeť půjdou za tunelování Olea do vězení, každý na tři roky. Naopak lobbista Rittig byl v kauze pravomocně osvobozen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků