Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek

Sněmovna podporuje vydání dalších dluhopisů pro kampeličkáře

Poslaneckou novelu zákona, která by měla zajistit dalších 800 milionů korun na výplaty pojištěných vkladů klientů zkrachovalých kampeliček, dnes do závěrečného čtení postoupila sněmovna. O definitivní podobně zákona by měli poslanci rozhodnout ještě na této schůzi.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek
Sněmovna podporuje vydání dalších dluhopisů pro kampeličkáře

Sněmovna v květnu loňského roku schválila zákon, na jehož základě byly zdroje Zajišťovacího fondu družstevních záložen posíleny z šesti miliard na 7,2 miliardy korun.

Sněmovna ale současně rozhodla, že odškodnění klientům kampeliček se bude poskytovat do 90 procent vkladu, maximálně však do 400 000 korun.

Původní hranici 80 procent tak sněmovna zvýšila o deset procent. Uvedených 800 milionů korun je určeno právě na pokrytí zvýšené hranice odškodnění.

Předlohu kritizovala ODS. Stranický expert na družstevní bankovnictví Michal Doktor poznamenal, že navržený zákon znamená další zadlužení státu.

V předloze návrhu je sice uvedeno, že jde o návratnou finanční výpomoc, ale Doktor soudí, že peníze již nikdy nikdo nevrátí. Proto navrhl, aby byla předloha zamítnuta. Ve sněmovně však nezískal potřebnou podporu.

V obchodním rejstříku je evidováno 129 záložen, z nichž nyní funguje pouze 47 bez jakéhokoli omezení. Dalších 51 záložen je v likvidaci a 29 v konkursu, ve dvou byla vyhlášena nucená správa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků