Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Pawel Kopczynski, Reuters

Skupina hackerů a makléřů v USA vydělávala na krádežích informací

Americké úřady v úterý zažalovaly mezinárodní skupinu obchodníků s akciemi a hackerů, která si údajně během pěti let nezákonně vydělala přes 100 miliónů dolarů (zhruba 2,5 miliardy Kč) díky krádežím důvěrných firemních zpráv. Podle úřadů jde o největší případ svého druhu, který se dostává před soud.

Ilustrační foto Foto: Pawel Kopczynski, Reuters
Skupina hackerů a makléřů v USA vydělávala na krádežích informací

Hackeři podle prokuratury získávali tiskové zprávy firem dříve, než měly být zveřejněny prostřednictvím zpravodajských služeb Business Wire, MarketWired a PR Newswire. Makléři pak získané informace využívali k akciovým obchodům.

Americká prokuratura v souvislosti s tímto případem zažalovala devět osob, které si prý díky důvěrným informacím od roku 2010 vydělaly zhruba 30 miliónů dolarů. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) žaluje kromě těchto devíti lidí dalších 23 osob a firem a odhaduje jejich celkové zisky na více než 100 miliónů dolarů.

Žaloba zahrnuje 17 osob z USA, Ruska a Ukrajiny a 15 firem z USA, Francie, Kypru, Malty, Ruska a Gruzie, píše agentura AP.

"Tento případ ilustruje, jak se kybernetičtí zločinci a pachatelé burzovních podvodů vyvíjejí a stávají důmyslnějšími," uvedl právní zástupce státu New Jersey Paul Fishman. "Případ nemá obdoby z hlediska rozsahu hackerských aktivit, počtu zúčastněných obchodníků, počtu nezákonně zobchodovaných cenných papírů a objemu dosažených zisků," dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků