Hlavní obsah
Čerpací stanice společnosti Shell. Ilustrační snímek Foto: Baz Ratner, Reuters

Shell v důsledku koronavirové krize odepíše až 22 miliard dolarů

Britsko-nizozemská energetická společnost Royal Dutch Shell sníží hodnotu svého majetku o 15 až 22 miliard dolarů (zhruba 358 miliard až 526 miliard korun). Firma v úterý uvedla, že tak chce zohlednit dopady koronavirové krize na poptávku po ropě a plynu a na výhled cen energií.

Čerpací stanice společnosti Shell. Ilustrační snímek Foto: Baz Ratner, Reuters
Shell v důsledku koronavirové krize odepíše až 22 miliard dolarů

Shell předpokládá, že objem jeho prodeje se ve druhém čtvrtletí meziročně sníží o 40 procent. Počítá i s poklesem těžby ropy a plynu na 2,35 milionu barelů ropného ekvivalentu denně z 2,71 milionu barelů denně v prvním čtvrtletí.

Shell také snížil odhad průměrné ceny severomořské ropy Brent na letošní rok na 35 dolarů za barel z dosud předpokládaných 60 dolarů za barel. V příštím roce nyní počítá s průměrnou cenou 40 dolarů za barel a v dalším s cenou 50 dolarů za barel. Původně přitom i pro tyto dva roky předpovídal cenu 60 dolarů za barel, připomíná agentura Reuters.

Společnost Royal Dutch Shell, jejíž tržní hodnota činí 126,5 miliardy dolarů (zhruba tři biliony Kč), už v reakci na dopady koronavirové krize omezila výdaje a poprvé od druhé světové války snížila dividendu. Do konce letošního roku hodlá představit restrukturalizační plán.

Britský konkurent BP už v polovině června oznámil, že v reakci na negativní dopady koronavirové krize a plánované změny ve strategii odepíše až 17,5 miliardy dolarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků