Hlavní obsah

Senát o měsíc odložil zdražení cigaret

Horní komora parlamentu schválila zdražení cigaret, tak, jak jej navrhuje vláda, chce jej jen o měsíc odložit. Zákon o spotřební dani na tabákové výrobky proto vrátila zpět do Sněmovny. Cigarety měly od června zdražit o šest korun na krabičku, podle Senátu by to mělo být až od července. Sněmovna zřejmě změnu odhlasuje.

Senát o měsíc odložil zdražení cigaret

O dalších sedm korun měla krabička zdražit v lednu 2007, nově by to mělo být od dubna. Odklad má podle senátorů umožnit prodejcům, aby se na nová pravidla připravili, protože termíny, jež zákon původně navrhoval, nepočítaly s tím, že projednávání normy se tak protáhne.

Senátoři z novely navrhli vypustit také pasáž, podle níž by lidé, kteří si koupí cigarety za cenu nižší, než je uvedena na kolku, mohli dostat pokutu až 100 tisíc korun. "Že jsou pokuty uvaleny na prodávající, to je naprosto v pořádku. Ale aby člověk, který bez nějakého úmyslu koupí náhodou cigarety za lacinější peníz, byl sankcionován až tak velkou částkou, to se nám zdálo jako velmi silné," řekl k této změně předseda senátního hospodářského výboru Milan Balabán (ODS).

Stát si od zvýšení spotřebních daní z tabákových výrobků slibuje více peněz ve státní pokladně. Letos by to podle ministra financí měly být zhruba dvě miliardy korun, příští rok téměř sedm miliard korun. Peníze chce Sobotka použít na krytí schodku výběru daní, pokud se sníží daň z příjmu obyvatelstva. Zákon se samozřejmě nelíbí výrobcům cigaret, kteří si nemohou dovolit cigarety o tolik zdražit, část tak budou muset obětovat na maržích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků