Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Semínka neznámých rostlin z Číny dostali i lidé v ČR

Zemědělský ústav dostal dvě oznámení o tom, že lidem v ČR přišly nevyžádané zásilky semen z Číny. Pokud by je někdo obdržel, nemá je vysévat, sdělila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Semínka neznámých rostlin z Číny dostali i lidé v ČR

V některých evropských státech takto lidé dostali již tisíce zásilek, podobnou situací se v létě zabývaly i Spojené státy americké.

"Únik a následné šíření exotických škůdců z těchto zásilek může nejen ohrozit rostliny pěstované přímo u vás doma, ale také ohrozit biodiverzitu a pěstované hospodářské plodiny i volně žijící rostliny, včetně vzniku velkých ztrát ekonomických," vysvětluje ústav.

Semínka jakých rostlin se v balíčku nacházejí, není známo. "Jedná se o semena okrasných rostlin, ale bližší specifikaci prozatím nemáme k dispozici," dodala Kršková.

Zásilky nemají rostlinolékařské osvědčení ze země původu, podle ústavu jde o vysoce rizikový nelegální dovoz rostlin bez garancí zdravotního stavu.

Úřad vyzval občany, aby o podobných nálezech informovali mailem , nejlepší by však podle nich bylo odevzdání "dárkových" balíčků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků