Hlavní obsah
Dubaj ve Spojených arabských emirátech. Foto: Profimedia.cz

Šejkové mají málo peněz z ropy a musejí zbrojit. Poprvé v historii zavedli DPH

Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie zavedly od Nového roku poprvé v historii daň z přidané hodnoty (DPH) pět procent. K administrativně náročné daňové revoluci státy vedly nižší příjmy z ropy a rostoucí výdaje na armádu. Zdanění podléhají pohonné hmoty, potraviny nebo služby.

Dubaj ve Spojených arabských emirátech. Foto: Profimedia.cz
Šejkové mají málo peněz z ropy a musejí zbrojit. Poprvé v historii zavedli DPH

Spojené arabské emiráty očekávají, že na dani za první rok vyberou zhruba 12 miliard dirhamů (71 miliard korun), což je skoro jedno procent ročního HDP země. Příjem z DPH se má postupně zvyšovat díky hospodářskému růstu.

Se zvyšováním sazby nad pět procent se zatím nepočítá – případně by mu musela předcházet důkladná analýza. Pro srovnání, v zemích EU se základní sazba DPH pohybuje mezi 17 až 27 procenty.

Ze začátku se úřady budou snažit zaregistrovat všechny firmy s ročními tržbami nad 100 tisíc dolarů (2,2 miliónu korun).

Kromě Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů v budoucnu plánují zavedení daně z přidané hodnoty i Kuvajt, Katar, Omán a Bahrajn, které s nimi tvoří Radu pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).

Země tak chtějí snížit závislost na příjmech z ropy. Podle britského listu The Independent mají navíc státy GCC v poslední době vyšší výdaje na obranu v důsledku válečných konfliktů v Sýrii a Jemenu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků