Hlavní obsah
Prezident NKÚ František Dohnal Foto: Petr Hloušek, Právo

Šéf NKÚ dostal od poslanců pokutu 50 tisíc

Sněmovní kontrolní výbor udělil prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu Františku Dohnalovi pokutu 50 000 korun za to, že neumožnil poslancům kontrolu hospodaření úřadu. O pokutě rozhodli poslanci na uzavřené části jednání výboru. Dohnal novinářům řekl, že celou záležitost předá právníkovi.

Prezident NKÚ František Dohnal Foto: Petr Hloušek, Právo
Šéf NKÚ dostal od poslanců pokutu 50 tisíc

Dohnal se podle poslanců provinil mimo jiné tím, že loni v prosinci neumožnil poslancům, aby ve spolupráci s najatou auditorskou firmou zkontrolovali údajné nedostatky v hospodaření a plýtvání penězi. Na ně již loni v březnu upozornilo kolegium úřadu. Dohnal ale veškerá obvinění odmítá. Kontrolu prý neumožnil proto, že pro ni neexistuje zákonný předpis, který by ji upravoval.

Záležitost s pokutou předá Dohnal svému právníkovi. "Tento dokument vidím poprvé, ale zato jsem několikrát četl (Franze) Kafku. To je taková dobrá srovnávací situace," komentoval rozhodnutí výboru o udělení pokuty. Zdůraznil, že povinnosti lze ukládat občanům pouze zákonem, zatímco usnesení kontrolního výboru zákonem není, i kdyby si to poslanci "desetkrát odhlasovali".

Úřad podle poslanců neplní svou zákonnou povinnost, nevytvořil podmínky pro kontrolu a Dohnal jako jeho prezident neposkytl součinnost. Pro rozhodnutí podle předsedy výboru Vladimíra Koníčka hlasovalo všech 13 přítomných poslanců.

"(Dohnal) neposkytl součinnost jak 8. prosince, když tam přišla skupina poslanců na kontrolu, odmítl poskytnout materiály jak předsedovi kontrolní skupiny na vyžádání, tak předsedovi kontrolního výboru," popsal Koníček. Do třetice odmítl i předsedovi Poslanecké sněmovny poskytnout materiály ke kontrole hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu.

Prezident NKÚ se podle Koníčka může proti pokutě odvolat k Poslanecké sněmovně. Na zaplacení má pět dní. Pokutu mu poslanci udělili podle zákona o státní kontrole.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků