Hlavní obsah
Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Schodek rozpočtu v červenci klesl na 27,6 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu v červenci klesl na 27,6 miliardy korun z červnových 31,5 miliardy Kč. Oznámilo to ve čtvrtek ministerstvo financí. Loni v červenci deficit činil 51,7 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet s deficitem 100 miliard korun.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Schodek rozpočtu v červenci klesl na 27,6 miliardy korun

"Schodek státního rozpočtu se letos drží na uzdě - po sedmi měsících roku dosahuje méně než 28 procent předpokládané celoroční výše. Trendy stojící za výsledkem rozpočtu ale nejsou úplně příznivé," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Příjmy totiž podle něj podporuje příliv peněz z EU a daňové příjmy jsou podle něj slabší než loni.

"Rizikem celoroční bilance rozpočtu může být čerpání fondů EU. Kdyby se část prostředků získaných jako zálohy musela vracet, byl by to pro napjatou příjmovou stranu rozpočtu nepochybně problém," dodal Sobíšek.

Na meziročním růstu celkových příjmů o 32,5 miliardy korun se nejvíce podílely nedaňové a kapitálové příjmy a přijaté transfery, a to zejména příjmy z EU (o 33,9 miliardy Kč).

Příjem z DPH dosáhl 127,1 miliardy Kč. Růst výběru daně podpořila novela zákona o DPH, která zvýšila obě sazby daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod na 15 a 21 procent.

Celkové výdaje 657,5 miliardy korun čerpané ke konci července byly o 8,3 miliardy korun meziročně vyšší. Největší objem prostředků v rámci běžných výdajů je každoročně vynakládán na sociální dávky, především důchody.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků