Hlavní obsah
 

S policisty a hasiči budou v září demonstrovat i státní zaměstnanci

Demonstrace policistů a hasičů, která je naplánována na 21. září, se podle úterního rozhodnutí odborářů zúčastní i zástupci většiny dalších státních zaměstnanců. Demonstrace se vedle policistů a hasičů zúčastní i zdravotníci, pracovníci ve školství, vojáci a civilní zaměstnanci armády.

 
S policisty a hasiči budou v září demonstrovat i státní zaměstnanci

Předsedkyně odborového svazu státních zaměstnanců Alena Vondrová v úterý oznámila, že odbory demonstraci podpoří, neboť ani ony nesouhlasí se škrty, které v rámci úspor rozpočtu naplánoval kabinet premiéra Petra Nečase.

Zástupci odborů se ještě 6. září sejdou s premiérem Petrem Nečasem. Demonstrace se ale konat bude, protože podle Vondrové je situace kolem vládních plánů extrémně vážná a vláda zatím nehledá kompromis. Vondrová dodala, že k demonstraci se připojí všechny významné odborové svazy.

Vláda potřebuje na platech uspořit 21 miliard

Stát chce příští rok ušetřit zhruba až 21 miliard korun změnou tabulek platových tarifů a snížením základních mezd státních zaměstnanců o desetinu. Pokud vláda úpravy tarifů schválí, budou se týkat asi 400 000 ze 700 000 státních zaměstnanců.

Policisté vyhlásili demonstraci kvůli plánovaným úsporám ministerstva vnitra, které považují za neuvážené. Varovali, že škrty mohou spolu s dalšími opatřeními bezprostředně ohrozit bezpečnost občanů Česka.

Zdravotničtí odboráři zase varují před snižováním platů sester a lékařů. Předpovídají, že snížení platů nejzkušenějších sester může představovat až 9600 korun měsíčně a až o 12 000 korun by podle jednoho z návrhů přišli i někteří lékaři s nejdelší praxí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků