Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

S novým jízdním řádem stoupne u Českých drah i jízdné

S prosincovou změnou železničního jízdního řádu přijdou České dráhy (ČD) také se změnou jízdného. Zdražení se nejvíce dotkne lidí, kteří vlaky využívají pro víkendové výlety.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
S novým jízdním řádem stoupne u Českých drah i jízdné

Navýšení ceny jízdného pocítí od 12. prosince zejména rodiny s dětmi, které si vyrazí na víkendové výlety, zdraží i zpáteční jízdné, jež je levnější než dvě jednosměrné jízdenky, a síťové jízdenky SONE a Regionet, jak uvedla MF Dnes. ČD nový tarif zatím nezveřejnily. Zdražení přichází navzdory slovům ministra Víta Bárty (VV), že se ceny jízdenek zvyšovat nebudou.

"V pondělí budu mít od ČD detailní analýzu. Do té doby to nechci nějak zostra hodnotit," okomentoval situaci Bárta.

Zpáteční a mezinárodní jízdenky budou oproti současným sazbám dražší zhruba o pět procent. Nyní je zpáteční lístek o desetinu levnější než dva jednosměrné, další 25procentní slevu získávají cestující s věrnostní kartou ČD. Opět zpoplatněna bude služba TeleTiket, která je nyní zdarma – vzhledem k neúspěchu původní zpoplatněné varianty. Za objednání elektronické jízdenky telefonátem od prosince zákazníci dají 50 korun.

Vyšší pokuta i pro "černé" pasažéry

Po roce se také znovu zvýší přirážka k jízdnému, pokud si cestující kupuje lístek od průvodčího, ačkoli nastoupil ve stanici, kde je v provozu pokladna. Výše doplatku bude činit 40 korun namísto stávajících 30 korun. Pokuta se zvedne i „černým“ pasažérům při odhalení, konkrétně z 800 na 1000 korun.

Síťová jízdenka SONE, která má platit kromě víkendu po celý den ve všech vlacích ČD nově i ve svátky, a mohou s ní cestovat až dva cestující starší 15 let a další tři děti, bude po 12. prosinci dražší o 100 korun. Prodávat se tedy bude za 550 korun. Zcela zanikne její levnější varianta, která umožňuje celodenní víkendové cestování v osobních a spěšných vlacích za 150 korun. Místo ní si budou moci cestující zakoupit jízdenky platné pouze na území jednotlivých krajů a zaplatí za ně podle regionu 200 až 275 korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků