Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Rychlá síť LTE zatím nebude, úřad stopnul miliardovou přestřelku operátorů

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zastavil aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE. Jako důvod uvedl příliš vysoké nabídky operátorů, které se vyšplhaly z celkové vyvolávací ceny 7,4 miliardy na více než 20 miliard korun a stále rostou.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Rychlá síť LTE zatím nebude, úřad stopnul miliardovou přestřelku operátorů

Výše nabídek tak už není ekonomicky reálná a znamenala by nasazení vysokých cen služeb a zpoždění při budování mobilních sítí, oznámil mluvčí ČTÚ František Malina.

„Bohužel, realita je taková, že za těchto podmínek by nikdo z nových držitelů kmitočtů nebyl schopen novou technologii řádně nasadit. Je potřeba si uvědomit, že stát by sice vydělal, ale v konečném důsledku by na to doplatil koncový zákazník,“ informoval předseda ČTÚ Pavel Dvořák.

Podle Dvořáka úřad již při vyhlášení podmínek zdůrazňoval, že hlavní motivací aukce je rychlá dostupnost 4G sítí a nikoli zisk státu.

Prodej ještě letos

ČTÚ chce kmitočty pro rychlé mobilní sítě LTE i přes zastavení aukce prodat ještě letos. Chystá se změnit podmínky soutěže tak, aby se cena znovu nevyšplhala do nereálné výše. Vyvolávací cena v obnovené aukci bude stejná nebo vyšší než při prvním pokusu, uvedl Dvořák.

Do výběrového řízení se přihlásili současní operátoři Telefónica, T-Mobile a Vodafone a také společnost PPF Mobile Services, která se chce stát čtvrtým mobilním operátorem. Samotná aukce začala loni v listopadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků