Hlavní obsah

RWE Transgas podal žalobu kvůli správnímu řízení

Plynárenská společnost RWE Transgas podala v pátek žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu kvůli správnímu řízení, které proti firmě vede Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), a šetření Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Soud by měl podle firmy rozhodnout, který z obou úřadů je oprávněn jednat s firmou o údajně nesprávně stanovených cenách pro oprávněné zákazníky v roce 2005. V případě ÚOHS hrozila firmě až devadesátimiliónová pokuta.

RWE Transgas podal žalobu kvůli správnímu řízení

"Jsme přesvědčeni o tom, že ÚOHS není pro cenové otázky kompetentním úřadem. Vycházíme přitom z toho, že ERÚ je odbornou institucí, která dohlíží na fungování specifického plynárenského trhu a ze zákona zde dlouhodobě zodpovídá za regulaci cen a provádění kontrol jejich přiměřenosti," uvedl místopředseda představenstva RWE Transgas Martin Herrmann.

V případě, že Nejvyšší správní soud potvrdí názor RWE Transgas, bude společnost pokračovat v jednání o cenových záležitostech výhradně s ERÚ, podotkl Herrmann.

Antimonopolní úřad vede s RWE Transgas správní řízení kvůli podezření, že zneužívá svého dominantního postavení na trhu. Společnost podle antimonopolního úřadu například stanovila odlišné podmínky dodávek plynu pro firmy ze své skupiny a pro ostatní odběratele. Kromě toho také brání konkurenci, protože omezuje svými smlouvami s distributory možnost prodávat plyn mimo území, které tito distributoři obhospodařují. [celá zpráva]

Transgas pokutu zřejmě nedostane

V pátek však předseda ÚOHS Martin Pecina řekl, že firma zřejmě pokutu nedostane. "Zdá se, že došlo k obratu, docela zásadnímu," uvedl Pecina s tím, že firma hodlá případné nedostatky napravit. Úřad ale bude chtít, aby se RWE dohodla na odškodnění s poškozenými zákazníky. Pokud RWE ve správním řízení definitivně uzná, že pochybila, a úřad upustí od pokuty, měly by být závazky RWE takové, aby s tím byly spokojeny poškozené subjekty, doplnil Pecina.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků