Hlavní obsah
 

Rusy čekají krušné časy, rubl zažil volný pád

Ruská měna zažila v úterý druhý den volného pádu a její kurz na chvíli překročil hranici 80 rublů za dolar. Noční zásah centrální banky, která na pondělní propad o více než deset procent reagovala prudkým zvýšením úrokových sazeb, pomohl rublu jen dočasně. Rubl tento týden padá nejrychlejším tempem od finanční krize v Rusku v roce 1998.

 
Rusy čekají krušné časy, rubl zažil volný pád

Rubl v úterý zahájil obchodování vzestupem vůči dolaru o devět procent na 58,60 RUB/USD, brzy ale obnovil prudký sestup. Po poledni SEČ překonal poprvé hranici 70 rublů a o zhruba hodinu později už byl nad 80 rubly s denní ztrátou asi 18 procent. Vůči euru se poprvé přehoupl přes hranici 100 rublů.

Později odpoledne rubl velké ztráty částečně korigoval a posílil k 73 RUB/USD. Od počátku roku rubl ztrácí přes 50 procent a jeho pád sráží dolů ceny ruských akcií a dluhopisů.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Vývoj kurzu rublu k dolaru

Foto: David Ryneš, Novinky

Podle analytiků se ukazuje, že zásah centrální banky, která zvýšila základní sazbu o 6,5 procentního bodu na 17 procent, na trh neúčinkoval. Na řadu by tak podle nich měly přijít radikálnější kroky, které by ukončily paniku na trhu.

Viceguvernér ruské centrální banky Sergej Švecov v úterý označil situaci na ruském akciovém i devizovém trhu za kritickou. Banka je podle něj připravena zavést další opatření, která ale blíže neupřesnil.

Muž prochází kolem směnárny v Moskvě

Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

"Centrální bance se bude jen velmi těžko stabilizovat rubl v situaci, kdy pokračuje výprodej na ropném trhu," uvedl podle agentury Reuters Vladimir Miklaševskij z Danske Bank. Cena ropy Brent poprvé za pět a půl roku sestoupila pod 60 dolarů za barel a ze svého červnového maxima ztrácí už téměř 50 procent. [celá zpráva]

Ropa a sankce

Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová v úterním televizním rozhovoru uvedla, že oslabování rublu je pro ekonomiku signálem, aby se přizpůsobila nové situaci, kdy prudce klesají ceny ropy a Rusko postihují západní sankce. Dodala ale, že centrální banka je připravena koordinovat své kroky s vládou. Předtím mluvčí prezidenta Vladimira Putina ke zvýšení úroků řekl, že Kreml nemůže komentovat kroky nezávislé centrální banky.

Zvýšením sazeb chce centrální banka podle guvernérky omezit negativní dopady slabého kurzu rublu na ekonomiku. Nabiullinová rovněž řekla, že ruské firmy budou i v situaci podstatně slabšího rublu schopny splácet své zahraniční dluhy.

Podle ekonoma Jana Bureše by pro stabilizaci rublu Rusko potřebovalo především obrat cen ropy k růstu, což ale není v blízké době pravděpodobné. Naopak v první třetině příštího roku předpokládá spíše další tlak na pokles cen ropy.

Vývoj kurzu rublu podle něj závisí také na situaci mezi Ruskem a Ukrajinou a vzájemných sankcích mezi Ruskem a Západem. Čísla o vývoji ruské ekonomiky nejsou zatím tak špatná, jako ta z finančních trhů, to ale nebude trvat dlouho. Inflace v Rusku podle něj brzy poroste přes deset procent.

„Ruské spotřebitele a firmy čekají ty opravdu horší časy až v průběhu roku 2015,“ řekl v ČT hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků