Hlavní obsah
Růst maloobchodních tržeb Foto: Martin Havelka, Novinky

Růst tržeb obchodníků v říjnu zvolnil, dál se daří e-shopům

Tržby obchodníků v říjnu zpomalily tempo meziročního růstu na 3,4 procenta ze zářijových 7,1 procenta. Lidé utráceli více za oblečení, elektroniku, ale také za potraviny. Prodej v e-shopech stoupl skoro o 17 procent, informoval v pátek Český statistický úřad (ČSÚ).

Růst maloobchodních tržeb Foto: Martin Havelka, Novinky
Růst tržeb obchodníků v říjnu zvolnil, dál se daří e-shopům

V letošním roce měl říjen o jeden pracovní den méně než v roce 2018.

„Po vyloučení kalendářních vlivů se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 4,6 procenta. V sortimentu potravinářského zboží vzrostly o 3,6 procenta, tempo růstu nepotravinářského zboží bylo však rychlejší, kdy tento sortiment vykázal růst o 6,2 procenta. Tradičně nejvyšší tempo zaznamenaly internetové obchody,“ uvedla Marie Boušková z ČSÚ.

Tržby internetových a zásilkových obchodů meziročně rostly o 16,8 procenta. „Přesun nákupu zboží z kamenných obchodů na internet je významným trendem, který trvá již několik let a rozhodně nepolevuje ani letos,“ komentoval ekonom společnosti Akcenta Miroslav Novák. Upozornil, že za období od ledna do října je tento nárůst skoro 19 procent.

„Pokračující solidní růst maloobchodu v říjnu lze v první řadě opět připsat pozitivní situaci na pracovním trhu s velmi vysokou zaměstnaností a rychlým růstem mezd. Domácnosti zatím nebudou příliš šetřit ani v závěru letošního roku. Letos tak lze očekávat růst maloobchodu o necelých pět procent,“ dodal.

Údaje ale naznačují ochlazení na trhu automobilů, který už celosvětově zaznamenal pokles. Tržby z prodejů aut, které statistici počítají odděleně, rostly v Česku meziročně o 1,2 procenta. Prodeje pohonných hmot stouply o procento.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků