Hlavní obsah
Hrubý domácí produkt ČR Foto: David Ryneš, Novinky

Růst české ekonomiky zpomalil na 4,2 procenta

Meziroční růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí zpomalil na 4,2 procenta z pěti procent ve stejném období loňského roku. Mezičtvrtletně HDP rostl o 0,5 procenta. Data v pátek zpřesnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Hrubý domácí produkt ČR Foto: David Ryneš, Novinky
Růst české ekonomiky zpomalil na 4,2 procenta

Domácnostem vzrostly peněžní i nepeněžní příjmy ve srovnání s posledním čtvrtletím roku 2017 o 4,2 procenta. Spotřeba domácností na obyvatele byla vyšší o 5,5 procenta.

„Výsledkem rychlejšího růstu výdajů domácností než jejich příjmů proti předchozímu čtvrtletí byla nižší míra úspor, a to 8,4 procenta,” uvedli statistici.

Míra investic v sektoru domácností proti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,2 procentního bodu na 9,3 procenta.

Míra ziskovosti nefinančních podniků klesla meziročně o procentní bod na 48,4 procenta.

V regionu zaostáváme

Vývoj ukazuje, že česká ekonomika dosáhla na přelomu roku vrcholu svého hospodářského cyklu a v novém roce začala pomalý sestup, uvedl již dříve analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka.

„Za celý letošní rok očekáváme zpomalení růstu HDP na 3,5 procenta. V dohledné době ale tempo expanze zůstane nad svým dlouhodobým potenciálem, který je okolo tří procent,” poznamenal.

Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel upozornil, že dynamika české ekonomiky zaostává za regionálními protějšky. „Maďarsku, Polsku, ale i Slovensku se daří výrazně lépe,” uvedl.

Za slabším růstem vývozu podle něj může stát zvolnění ekonomiky eurozóny, kterou v prvním čtvrtletí brzdily jednorázové vlivy ve formě chřipkové epidemie, stávek a horšího počasí. „Projevovat by se ale mohl i nedostatek zdrojů v domácí ekonomice, zejména pracovní síly,” dodal Zeisel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků