Hlavní obsah
Dmitrij Medvěděv Foto: Petr Horník, Právo

Rusko plánuje nalít 25 miliard do automobilového průmyslu

Rusko se chystá vydat dalších zhruba 25 miliard rublů (10,7 miliardy korun) ze státních fondů na podporu svého skomírajícího automobilového průmyslu. V pondělí to oznámil ruský premiér Dmitrij Medvěděv.

Dmitrij Medvěděv Foto: Petr Horník, Právo
Rusko plánuje nalít 25 miliard do automobilového průmyslu

Prodej aut v Rusku se prudce snížil kvůli oslabení domácí ekonomiky vlivem poklesu globálních cen ropy a sankcí uvalených na Moskvu kvůli ukrajinské krizi. Na to již reagovaly některé automobilky. Německý Volkswagen v pondělí oznámil, že sníží počet směn ve své ruské továrně a propustí zde nejméně 150 zaměstnanců. [celá zpráva]

Minulý týden oznámila americká automobilka General Motors, že z ruského trhu stáhne svou německou značku Opel a ukončí výrobu ve své petrohradské továrně. [celá zpráva]

Podle Medvěděva budou dodatečné finanční prostředky určené na dotace úroků z půjček na koupi aut, snížení nákladů na leasing a financování dalších nákupů nákladních a komerčních aut státními institucemi.

Deset miliard na šrotovné

Ruská vláda se ještě koncem loňského roku rozhodla podpořit domácí automobilový průmysl prodloužení programu šrotovného až do konce letošního roku. Na tento program rozhodla vyčlenit deset miliard rublů. Lidé v rámci tohoto programu dostanou slevu na nákup nového auta, pokud současně s ním odevzdají ke sešrotování starý vůz.

Ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov uvedl, že součástí nových opatření je i vyčlenění 11 miliard rublů na nákup nových aut státními úřady. Nová opatření mají podle něj omezit pokles prodeje aut v letošním roce na 24 procent. Společnost PricewaterhouseCoopers již dříve odhadla, že prodej aut v Rusku letos klesne o 25 až 35 procent, napsala agentura Reuters.

Za první dva měsíce letošního roku se prodej aut v Rusku podle údajů podnikatelského sdružení AEB snížil o 32,1 procenta na 243.826 vozů. Loni prodej aut v Rusku klesl o více než deset procent na 2,49 miliónu vozů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků