Hlavní obsah
Ruský premiér Dmitrij Medvěděv Foto: Dmitry Astakhov/RIA Novosti/Pool , Reuters

Rusko nemá peníze na valorizace důchodů, přiznal premiér Medvěděv

Ruská vláda nemá dostatek peněz na valorizaci penzí, tedy na vyrovnání důchodových dávek úměrně inflaci. Obyvatelům krymské Feodosije to při návštěvě anektovaného Krymu přiznal ruský premiér Dmitrij Medvěděv.

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv Foto: Dmitry Astakhov/RIA Novosti/Pool , Reuters
Rusko nemá peníze na valorizace důchodů, přiznal premiér Medvěděv

Prezidentská kancelář se reakci na překvapivé prohlášení vyhnula s tím, že "komentovat výroky premiéra je nekorektní".

O Medvěděvově prohlášení, které je studenou sprchou pro milióny tamějších penzistů, ruská státní média neinformovala.

Pasáž z premiérovy rozmluvy s občany Feodosije se objevila na internetu a okamžitě se stala předmětem všeobecného zájmu. Záznam prohlášení ruského premiéra v ruštině si můžete poslechnout zde.

Medvěděv se ve Feodosiji dostal do diskuse s občany, kteří si stěžovali na nízké výplaty důchodů, které prý sotva stačí k přežití.

"Důchody se budeme zabývat celostátně, nemůžeme je zvýšit jen na jednom místě. Rozhodnutí nepadlo, prostě nemáme peníze. Najdeme-li peníze, budeme indexovat (valorizovat)," reagoval premiér.

Ekonomiku trápí sankce i levná ropa

Rusko prochází vážnou finanční a ekonomickou krizí, kterou vyvolala spirála sankcí vyhlášených mezi Ruskem, Evropskou unií a Spojenými státy. Ještě mnohem výraznější dopad měl ale pokles cen ropy a petrochemických surovin, které představují hlavní příjem do ruské státní pokladny. Rusko je postiženo inflací a výrazným zdražováním potravin, sílí návrhy na odklad penzijního věku, omezují se sociální programy.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se žádosti novinářů o reakci na Medveděvovo prohlášení vyhnul. "Nepovažoval bych za korektní komentovat rozhodnutí vlády a tím spíš jejího předsedy. Proto otázku ponechám bez komentáře," prohlásil Peskov a dodal, že záležitost důchodů je plně ve vládní kompetenci.

Ruská vláda se zavázala zvýšit letos ve dvou krocích důchody nejméně o čtyři procenta oproti loňským víc než 11 procentům. První letošní zvýšení bylo ohlášeno v únoru, ale rozhodnutí o druhém dosud nepadlo. Agentura RBK v úterý přinesla prohlášení šéfa rozpočtového výboru Státní dumy Andreje Makarova, podle něhož nelze rozhodnutí o druhém letošním zvýšení důchodů očekávat dřív než v září. V tomto termínu budou Rusové rozhodovat ve volbách o obsazení křesel v ruském parlamentu.

Průměrný starobní důchod se v Rusku pohybuje kolem 13 tisíc rublů (4700 korun), invalidní ve výši 8200 rublů (3000 korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků