Hlavní obsah
Stát hospodařil s přebytkem 12,8 miliardy korun. Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Rozpočet skončil v listopadu v přebytku 12,8 mld. Kč 

Stát hospodařil ke konci listopadu s přebytkem 12,8 miliardy korun. Loni ke konci listopadu skončil státní rozpočet v deficitu 30,9 miliardy korun. Letos stát plánuje schodek ve výši 91,3 miliardy korun, je ale pravděpodobné, že bude nižší.

Stát hospodařil s přebytkem 12,8 miliardy korun. Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Rozpočet skončil v listopadu v přebytku 12,8 mld. Kč 

Už na začátku října ministerstvo financí odhadlo, že to bude 81 miliard korun.

Díky dobrému vývoji ekonomiky tak ke konci listopadu byly státní příjmy o 24,2 miliardy korun vyšší oproti původním plánům. Zároveň přebytku pomohly nižší než plánované výdaje státu, a to o 72,8 miliardy korun.

"V prosinci lze však očekávat zhoršení schodku vlivem již tradičního zvýšeného čerpání výdajů (především kapitálových výdajů a převodů do rezervních fondů, jakož i vyšších výdajů na důchody)," upozornil úřad.

Příjmy státu stouply o 87 miliard

Příjmy státu ke konci listopadu stouply meziročně o 87 miliard korun na 908,2 miliardy. Z toho celkové příjmy z daní a poplatků se zvýšily o 12,5 procenta na 467,1 miliardy korun.

Celkové výdaje státu vzrostly meziročně o 43,3 miliardy na 895,5 miliardy korun. Do sociální oblasti stát zatím poslal 354,7 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků