Hlavní obsah
Hospodaření státu Foto: Martin Havelka, Novinky

Stát skončil v lednu v minusu. Poprvé od roku 2003

Stát začal své letošní hospodaření lednovým schodkem ve výši 8 miliard korun. V pondělí to oznámilo ministerstvo financí. Jedná se o první lednový schodek od roku 2003.

Hospodaření státu Foto: Martin Havelka, Novinky
Stát skončil v lednu v minusu. Poprvé od roku 2003

Celkové příjmy státního rozpočtu dosáhly k poslednímu lednu 124,1 miliardy korun, Výdaje za leden činily 132,1 miliardy korun.

Nejvyšší výdaje jsou dlouhodobě na důchody, ty přesáhly 44 miliard korun. Meziročně se jedná o více než čtyřmiliardový nárůst.

Na dani z přidané hodnoty (DPH) se vybralo 32,31 miliardy korun, to je o 1,73 miliardy více než před rokem. Výběr daně z tabákových výrobků poklesl o 840 milionů korun na 4,07 miliardy.

„Ekonomika letos zpomalí, což dále sníží výběr daní odrážejících ekonomický cyklus. Na druhé straně příjmům rozpočtu pomůže zvýšení daní na alkohol a tabák, které by podle vládních propočtů mohlo do rozpočtu přinést až 10 miliard korun,” uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička s tím, že tento vliv se bude projevovat až postupně během roku.

„Na výdajové straně se naopak bude stále více projevovat tlak na růst běžných výdajů, tedy zejména další zvyšováním platů státních zaměstnanců a růst sociální podpory. Podle našich očekávání by měl státní rozpočet v tomto roce skončit ještě v hlubším deficitu, než očekává vládní návrh,” dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků