Hlavní obsah
Soud upozornil na to, že postavení všech obcí není zcela srovnatelné. Foto: Ústavní soud, Novinky

Rozdělování daní obce nediskriminuje, rozhodl soud

Současný systém rozdělování daní obcím není podle Ústavního soudu (ÚS) diskriminační. Na nerovnosti v rozpočtovém určení daní upozorňovali někteří senátoři a část starostů menších obcí. Soud ale návrh zákonodárců na zrušení pravidel zamítl.

Soud upozornil na to, že postavení všech obcí není zcela srovnatelné. Foto: Ústavní soud, Novinky
Rozdělování daní obce nediskriminuje, rozhodl soud

Obce by měly z daní kvůli nové reformě financí dostat příští dva roky méně. Stát jim to chce kompenzovat novelou rozpočtového určení, která navýší příjmy obcí o zhruba 4,6 miliardy korun. Ministr financí navíc chystá zcela nový zákon, který by měl platit od roku 2010.

Podle senátorů i zástupců obcí se dal verdikt předpokládat. Zklamaní ale nejsou, podařilo se jim prý rozpoutat debatu o změnách výpočtu.


Obce loni dostaly z daní celkem 130 miliard korun. Peníze inkasovaly podle toho, do jaké ze 14 velikostních kategorií patří.

6,5krát méně než města

"Díky nadmořské výšce dáme víc třeba za topení," poznamenal Pakosta. Znovu dnes v souvislosti se stávajícími pravidly hovořil o stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva.

 

Některá města se snažila získat z daní víc peněz tak, že lákala k přihlášení trvalého pobytu přespolní, aby se dostala přes zákonem určenou hranici počtu obyvatel a postoupila do vyšší kategorie.

O daních rozhodují politici, ne soud

Soud ale upozornil na to, že postavení všech obcí není zcela srovnatelné. "Větší obce se stávají přirozenými spádovými centry života a z toho pak vyplývají i určité požadavky na jejich infrastrukturu a na zajištění jejich provozu. Tuto infrastrukturu přitom využívají i obyvatelé menších obcí," upozornil soud. Podobně argumentuje také ministerstvo financí.

Soud prý nemohl postupovat jinak, protože by překročil své pravomoci a zasahoval by do politického rozhodování. O systému rozdělování podle ÚS musejí rozhodnout právě zákonodárci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků