Hlavní obsah
Tunel Blanka Foto: Petr Hloušek, Právo

Rozběhla se arbitráž o Blanku, trvat by měla čtyři měsíce

V sídle Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře ČR začala v pátek arbitráž, která má vyřešit spor mezi vedením Prahy a stavební firmou Metrostav ohledně problematického pražského tunelu Blanka. První kolo jednání trvalo 2,5 hodiny. Soud by měl skončit do čtyř měsíců.

Tunel Blanka Foto: Petr Hloušek, Právo
Rozběhla se arbitráž o Blanku, trvat by měla čtyři měsíce

Náměstek primátora Jiří Nouza řekl jen to, že líčení bude pokračovat 24. ledna. Podle mluvčího Metrostavu Františka Poláka se soud úvodem jednání ztotožnil se stanoviskem, že spor je neobyčejně složitý, chce ho prý ale ukončit ve zrychleném jednání.

„Soud s oběma stranami řešil a poté i odsouhlasil přehled skutkových a právních otázek, které bude v rámci sporu řešit. Tedy platnost smlouvy, výše nároků společnosti Metrostav, a. s. a návrh Prahy na urychlené obnovení prací," sdělil Polák.

Nouza podotkl, že obě strany soudu přednesly své postoje a požadavky. "Bylo to první seznámení s tímto z našeho pohledu složitým případem," sdělil náměstek.

Metrostav stavbu v prosinci zastavil

To, že rozhodci v pátek verdikt nevynesou, se očekávalo. "Nepředpokládám, že by mělo padnout nějaké rozhodnutí, ale věřím, že rozhodci stanoví další postup, kterým se řízení nasměruje k co nejrychlejšímu zákonnému otevření tunelu Blanka," řekl už ve čtvrtek primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Spor se dostal k rozhodčímu soudu poté, co Metrostav v prosinci stavbu tunelu zastavil. Důvodem jsou především neproplacené faktury za 2,155 miliardy korun. Metrostav navíc tvrdí, že chybí projektová dokumentace, a stavbaři tak nemohou pokračovat v práci. Praha podle politiků peníze na tunel má, obává se ale, že smlouvy s Metrostavem jsou neplatné. Faktury tak prý nemůže zákonnou cestou proplatit. Rozhodnout má proto arbitráž.

Jednání bylo neveřejné, rozhodci jsou vázáni mlčenlivostí. Ani právní zástupci obou stran nechtěli řízení komentovat. Metrostav zaplatil za zrychlené řízení, soud by tak měl skončit nejpozději do čtyř měsíců.

Termín otevření se posouvá

Právě od doby trvání soudu se bude odvíjet termín otevření tunelu. Blanka, která vyjde Prahu zhruba na 36 miliard korun, měla původně sloužit řidičům už v roce 2011. Termín se později odsunul na jaro 2014, nyní Hudeček mluví o konci léta. Za právní služby kvůli sporu Praha zaplatí přes 22 miliónů korun.

Podle předsedy rozhodčího soudu Zdeňka Somra se Praha ani stavební firma nemusí obávat, že by se řízení táhlo příliš dlouho, jako u obecného soudu. "Většina sporů je ukončena za méně než šest měsíců," sdělil Somr, podle něhož je právě rychlost řízení jednou z výhod, proč se strany sporu na rozhodčí soud obrací.

"Od podání žaloby do vydání rozhodčího nálezu uběhne často pouze několik měsíců, nebo dokonce několik týdnů. Doručením stranám sporu nabývá rozhodčí nález právní moci a stává se vykonatelným," dodal.

Počet majetkových sporů, které rozhodci řeší, je už několik let stabilní. Rozhodčí soud ročně rozhodne průměrně 2500 sporů, což je takřka sedm denně. Proti výsledku rozhodčího soudu se nelze odvolat, kterákoliv ze stran ale může podat návrh k obecnému soudu na jeho zrušení. Obecný soud ho však může zrušit pouze v případě nedodržení všech procesních náležitostí. Věcnou správnost rozhodčího nálezu nezkoumá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků