Hlavní obsah
Foto: Daniel Munoz , Reuters

Roky stará zpráva poslala akcie na newyorské burze ke dnu

Že i zdánlivě nepatrný krok může v tržně propojeném světě vyvolat obrovskou tsunami, se v úterý utvrdili investoři na Wall Streetu. Poté, co jeden floridský zpravodajský server omylem znovu zveřejnil roky starou zprávu, že společnost United Airlines požádala o ochranu před věřiteli, spadly akcie aerolinek na newyorské burze o 75 procent. Ztráty šly do miliónů dolarů.

Foto: Daniel Munoz , Reuters
Roky stará zpráva poslala akcie na newyorské burze ke dnu

Netrvalo to víc než pár minut. Zpráva z roku 2002 se objevila ve vyhledávači Googlu a akcie rázem zamířily k rekordním minimům. Teprve, když firma na trhu ztratila hodnotu téměř miliardy dolarů, začali investoři tušit, že mají problém a vedení burzy obchody s akciemi společnosti zastavilo.

Zpráva, která zkázu nastartovala, se nejprve omylem objevila na serveru South Florida Sun Sentinel. Že nejde o reprint šest let starého článku listu Chicago Tribune si nevšimli ani v agentuře Bloomberg a tak bylo zaděláno na pořádné ztráty.

United Airlines odvrátily hrozbu bankrotu před dvěma lety.

Aerolinky si kvůli článku okamžitě stěžovaly u Tribune Co., majitele floridského serveru i chicagského deníku. Ten se brání, že z textu článku jasně vyplývalo, že se vztahuje k roku 2002. Také komentáře v diskusi pod článkem byly dávného data. Investoři, kteří akcie díky omylu prodali, se náhrad nedočkají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků