Hlavní obsah
Španělský premiér Mariano Rajoy Foto: Andrea Comas, Reuters

Rok 2013 bude velmi těžký, vzkázal premiér Španělům

Španělský premiér Mariano Rajoy předestřel obyvatelům této pyrenejské země nepříliš radostný výhled na následující rok 2013, který prý bude „velmi těžký“. Informovala o tom agentura AP.

Španělský premiér Mariano Rajoy Foto: Andrea Comas, Reuters
Rok 2013 bude velmi těžký, vzkázal premiér Španělům

„Máme před sebou velmi těžký rok, zejména jeho první polovinu. V reformách ovšem vytrvat musíme,“ nechal se slyšet Rajoy s tím, že Španělsko jakožto čtvrtá největší ekonomika eurozóny přesto zatím neuvažuje požádat o mezinárodní finanční pomoc.

Španělé se podle Rajoye musí připravit na další těžké období. Země se nachází v hluboké finanční krizi a drtí ji obrovská nezaměstnanost, která překročila 26 procent. Ještě mnohem horší situace na trhu práce je mezi mladými lidmi.

Španělská ekonomika se nachází v recesi, v níž podle Rajoye ještě po nějakou dobu zůstane. Značně vratkým je i nadále bankovní sektor, pro nějž Španělsko získalo mezinárodní úvěr v hodnotě 39,5 miliardy eur (asi 988 miliard korun).

Nesplacené úvěry a propad maloobchodních tržeb

Španělsku se stále nepodařilo probrat se z kolapsu na trhu s nemovitostmi v roce 2008. Banky navíc čelí problémům s nesplacenými úvěry, jejichž hodnota vystoupala na rekordních téměř 190 miliard eur (zhruba 4,8 biliónu korun). Nedaří se rovněž španělským maloobchodníkům, kterým tržby padají 29. měsíc v řadě.

Podle premiéra jsou klíčem k vystoupení z krize strukturální reformy a „restrukturalizace finančního sektoru“. Rajoy ve svém projevu uznal, že některá opatření nekorespondují se sliby, s nimiž jeho strana vyhrála s velkou převahou volby v listopadu 2011.

Premiér si je podle svých slov dobře vědom vlny „skepse, zklamání a nedůvěry“, která byla zřetelná po celém Španělsku. „Musíme ale vytrvat v reformách, ke kterým jsme se zavázali,“ zakončil Rajoy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků