Hlavní obsah
Jean-Dominique Senard (vlevo) a nový generální ředitel automobilky Thierry Bolloré Foto: Christophe Ena, ČTK/AP

Renault jmenoval nástupce exšéfa Ghosna, který sedí v japonské vazbě

Francouzská automobilka Renault ve čtvrtek rozhodla o nástupcích Carlose Ghosna, který odstoupil z čelných pozic ve vedení firmy. Novým předsedou správní rady se stal Jean-Dominique Senard. V pozici výkonného ředitele byl potvrzen Thierry Bolloré, který v ní původně dočasně zastupoval uvězněného Ghosna.

Jean-Dominique Senard (vlevo) a nový generální ředitel automobilky Thierry Bolloré Foto: Christophe Ena, ČTK/AP
Renault jmenoval nástupce exšéfa Ghosna, který sedí v japonské vazbě

Dosavadní šéf Renaultu Carlos Ghosn byl v listopadu zatčen v Japonsku kvůli podezřením, že pro vlastní účely využíval peníze automobilky Nissan, kde zastával pozici předsedy představenstva. Ghosn, který je od svého zatčení ve vazbě, nakonec ve čtvrtek na funkce ve vedení Renaultu rezignoval, Nissan jej již dříve odvolal.

Jean-Dominique Senard se podle svých slov chce soustředit na upevňování vztahů s Nissanem a Mitsubishi, které s francouzskou automobilkou tvoří alianci. „Je důležité, aby tato aliance zůstala mimořádně silná, a je naší povinností společně pokračovat,“ nechal se slyšet.

Nissan vlastní 15 procent akcií Renaultu, zatímco Renault vlastní 43 procent Nissanu a Nissan má 34procentní podíl v Mitsubishi.

Carlos Ghosn

Foto: Michel Euler, ČTK/AP

Vztah mezi Renaultem a Nissanem však zdaleka není rovnocenný. Nissanu 15procentní podíl nezajišťuje hlasovací práva, naopak Renault má velmi silný vliv na rozhodování v Nissanu. Francouzská vláda má v Renaultu 15procentní podíl.

Podle kontrolních orgánů Nissanu Ghosn v průběhu pěti let zatajil příjmy v objemu pěti miliard jenů (zhruba miliardy korun). Je také podezřelý, že když od něj banka požadovala další záruky na jeho obchody, převedl všechno včetně ztrát na Nissan.

Za údajné prohřešky hrozí 64letému manažerovi až deset let vězení a pokuta deset milionů jenů (dva miliony korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků