Hlavní obsah
Náměstí Omonia v Aténách Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters

Řecký dluh stoupl na 177 procent HDP

Řecká vláda loni hospodařila s celkovým rozpočtovým schodkem ve výši 3,5 procenta výkonu ekonomiky, což je více, než byly původní předpoklady. Vyplývá to ze středečního prvního odhadu řeckého statistického úřadu. Poměr řeckého veřejného dluhu k výkonu ekonomiky loni vzrostl.

Náměstí Omonia v Aténách Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters
Řecký dluh stoupl na 177 procent HDP

Předchozí řecká konzervativní vláda předpokládala, že celkový loňský rozpočtový schodek dosáhne 1,3 procenta HDP. Evropská komise počítala s výší 1,6 procenta HDP.

Celkový rozpočtový schodek je vypočítán podle nových evropských účetních standardů. Zahrnuje hospodaření ústřední vlády, místních samospráv, systém důchodového a sociálního zabezpečení a splátky dluhu.

V primárním rozpočtu, který nezahrnuje splátky dluhů, země loni dosáhla přebytku 0,4 procenta HDP, ukázaly středeční odhady.

Premiér nové radikálně levicové vlády Alexis Tsipras již dříve uvedl, že zemi se nepodaří dosáhnout slíbené úrovně přebytku za loňský rok ve výši 1,5 procenta, na kterém se země dohodla s mezinárodními věřiteli, to je s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Související oficiální data ale zatím zveřejněna nebyla, upozorňuje agentura Reuters.

Veřejný dluh Řecka loni v absolutním vyjádření klesl, a to na 317,1 miliardy eur z 319,17 miliardy eur v roce 2013. Ve vztahu k hrubému domácímu produktu se ale zvýšil. Dosáhl 177,1 procenta po předloňských 175 procentech.

Slibovali přebytek 

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a od Evropské unie a MMF dostalo ve dvou kolech slíbených celkem 240 miliard eur (asi 6,6 biliónu korun). Druhý záchranný program eurozóna Řecku v únoru prodloužila o čtyři měsíce, výplatu zbývajících peněz nicméně pozastavila, a to až do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády.

Předešlé řecké vlády se s věřiteli dohodly, že země bude mít letos primární rozpočtový přebytek ve výši tří procent HDP. Tsiprasova vláda se snaží vyjednat snížení tohoto závazku, aby získala peníze na plnění svých předvolebních slibů.

Podle německého tisku ministři financí zemí eurozóny neschválí na svém zasedání 24. dubna v Rize výplatu 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) Řecku v rámci prodlouženého záchranného programu. Jednání s věřiteli jsou prý blízko krachu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků