Hlavní obsah
Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos Foto: Eric Vidal, Reuters

Řecko se dohodlo na reformách, otevřelo si tak cestu k dalším penězům

Řecko se s mezinárodními věřiteli dohodlo na finančních reformách, čímž si otevřelo cestu k další části finanční pomoci. Podle agentury Reuters to sdělil řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos po setkání se zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF) a evropských institucí.

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos Foto: Eric Vidal, Reuters
Řecko se dohodlo na reformách, otevřelo si tak cestu k dalším penězům

Reformní opatření by měl nyní podle Tsakalotose schválit řecký parlament a dohodu by v pátek měli potvrdit náměstci ministrů financí eurozóny. To by mělo umožnit vyplacení dalších dvou miliard eur (54 miliard Kč) z dohodnuté pomoci a poskytnutí deseti miliard eur na rekapitalizaci řeckých bank.

Rozhovory týkající se vyplacení další části pomoci měly být podle původních předpokladů dokončeny do poloviny října. Zablokovaly je ale neshody kolem pravidel pro zabavování nemovitostí při nesplácení hypoték a pro správu daňových nedoplatků.

Řecká ekonomika v první polovině letošního roku rostla, ve třetím kvartálu ale hrubý domácí produkt klesl proti předešlému čtvrtletí o 0,5 procenta. Ekonomiku totiž v létě zasáhly neshody mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli, jejichž důsledkem bylo mimo jiné omezení pohybu kapitálu v Řecku.

Silně zadlužené Řecko se v létě nakonec dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 biliónu Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků