Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters

Řecko plní slib o privatizaci, 14 letišť prodá Němcům

Řecká vláda prodá německé letištní společnosti Fraport práva na provozování 14 regionálních letišť v zemi. Uvádí se to podle agentury AP v úterním vládním věstníku. Je to první ze série privatizací, k nimž musí radikálně levicový kabinet přistoupit v rámci dohody o novém záchranném programu.

Ilustrační foto Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters
Řecko plní slib o privatizaci, 14 letišť prodá Němcům

Provozovatel frankfurtského letiště získá za 1,23 miliardy eur (33,2 miliardy korun) koncesi na správu řeckých letišť, z nichž několik je na turisticky oblíbených ostrovech. Vláda Alexise Tsiprase, která nastoupila v lednu s cílem zvrátit reformy dvou dosavadních záchranných programů, původně chtěla stávající privatizační program zrušit.

Tsipras však musel odpor k prodeji státního majetku přehodnotit, aby Řecko získalo nový úvěrový balík v sumě až 86 miliard eur. Bez nových úvěrů by země nemohla splácet dluhy a hrozil by jí nucený odchod z eurozóny.

Poté, co minulý týden řecký parlament a zástupci eurozóny schválili třetí záchranný balík pro Řecko, je osud Tsiprasovy vlády nejistý. Krajní křídlo vládnoucí strany SYRIZA podle řeckých médií v případě hlasování o důvěře vládu nepodpoří, což by znamenalo předčasné volby. Řecký premiér dosud neoznámil, zda hodlá hlasování o důvěře vyvolat, podle médií to ale udělá nejspíše tento týden.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků