Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Řecko dostalo šest miliard, do půlnoci musí splatit 14

Záchranný fond EFSF v pondělí převedl Řecku první splátku ve výši 5,9 miliardy eur (asi 144,6 miliardy korun) z druhého záchranného úvěru. Informovala o tom agentura DPA s odkazem na zdroje fondu z Lucemburska. K úterní půlnoci Aténám nicméně vyprší splatnost dluhopisů za 14,5 miliardy eur.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Řecko dostalo šest miliard, do půlnoci musí splatit 14

Země eurozóny formálně schválily druhý záchranný úvěr pro Řecko ve výši 130 miliard eur minulý týden. Na pomoci se podílí 28 miliardami eur také Mezinárodní měnový fond.

Řecko se v roce 2010 stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc. Ta činila 110 miliard eur a Řecko z ní většinu peněz už dostalo. Ke druhému záchrannému úvěru přispívají i soukromí věřitelé, se kterými se Řecko dohodlo na výměně dluhopisů v jejich vlastnictví, za nové, s nižší nominální hodnotou a delší dobou splatnosti.

Řecká centrální banka předpověděla, že domácí ekonomika klesne letos o dalších 4,5 procenta a příští rok začne zřejmě oživovat, i když stále ještě vykáže celoroční pokles o 0,5 procenta.

Díky poklesu pracovních nákladů a klesající inflaci by Řecko mělo v příštích letech získat zpět až 75 procent konkurenceschopnosti, kterou ztratilo od roku 2001, kdy přijalo euro. Loni se ekonomika propadla o 6,8 procenta a zažila čtvrtý rok poklesu za sebou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků