Hlavní obsah
Řecký premiér Alexis Tsipras jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Francoisem Hollandem. Foto: Handout, Reuters

Řecko by mělo přijmout velkorysou nabídku, řekla Merkelová. Tsipras mluví o vydírání

Německá kancléřka Angela Merkelová v pátek vyzvala řeckého premiéra Alexise Tsiprase k přijetí „velkorysé” nabídky věřitelů. Tsipras ale po setkání s ní a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem naznačil, že jej evropští partneři a věřitelé „vydírají” a to podle něj není v souladu s principy Evropské unie.

Řecký premiér Alexis Tsipras jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Francoisem Hollandem. Foto: Handout, Reuters
Řecko by mělo přijmout velkorysou nabídku, řekla Merkelová. Tsipras mluví o vydírání

Tsipras se s hlavami dvou největších zemí eurozóny sešel den před dalším setkáním ministrů financí eurozóny, které má být podle Merkelové i Hollandea v řešení řecké krize rozhodující.

"Ustavujícími principy Evropské unie byla demokracie, solidarita, rovnost a vzájemná úcta. EU nebyla založena na vydírání a ultimátech," řekl Tsipras novinářům po summitu EU v Bruselu.

"Udělali jsme krok směrem k Řecku," uvedla Merkelová na své tiskové konferenci. "Nyní je na Řecku, aby učinilo podobný krok," dodala kancléřka podle agentury Reuters.

Tsipras podle řeckých činitelů Merkelovou a Hollandea krátce informoval o řeckých návrzích. Sdělil prý také, že nechápe, proč chtějí věřitelé vnutit Řekům tak tvrdé podmínky.

Mluví se o prodloužení záchranného programu

Řecko se snaží dohodnout se s mezinárodními věřiteli na podmínkách, za kterých by dostalo zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z již dříve dohodnutého záchranného programu. Bez nich by zemi hrozil bankrot a možná i odchod z eurozóny. Čtvrteční schůzka ministrů financí zemí eurozóny nic nového nepřinesla. Agentura Reuters ale informovala o návrzích věřitelů pro sobotní jednání, které počítají s prodloužením programu pomoci do listopadu. Se splácením dluhů, včetně aktuální splátky MMF, by pomohla eurozóna. Předtím by ale musel řecký parlament schválit požadované reformy. [celá zpráva]

Euroskupina se kvůli řecké krizi znovu sejde v sobotu. Původní termín 17:00 SELČ na žádost členů změnila na 14:00 SELČ, oznámil mluvčí předsedy euroskupiny Jeroena Dijsselbloema.

"Sobotní schůzka bude klíčová, protože máme těsně před 30. červnem, kdy musí Řecko uhradit splátku dluhu (vůči Mezinárodnímu měnovému fondu v částce 1,6 miliardy eur)," řekl Hollande. "Je zásadní také proto, že pokud má dohoda platit, musí se sejít parlamenty," dodal.

Vysoce postavený činitel eurozóny Reuters řekl, že na sobotní schůzce by se už mělo diskutovat i o "plánu B", který by chránil ekonomiky a banky zemí eura v případě řeckého bankrotu. "Zítřek by měl být stejnou měrou (jako o Řecku) i o plánu B . . . Včera to bylo velmi, velmi špatné," uvedl s odkazem na čtvrteční zasedání ministrů euroskupiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků