Hlavní obsah
Foto: Yorgos Karahalis, Reuters

Řecko a Španělsko začaly růst. Dostaly lepší rating

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v pátek zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na známku B. Rozhodnutí odráží vládní snahu o zlepšení stavu veřejných financí a příznivější hospodářské vyhlídky.

Foto: Yorgos Karahalis, Reuters
Řecko a Španělsko začaly růst. Dostaly lepší rating

Další ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) pak zlepšila hodnocení závazků Španělska, a to rovněž o jeden stupeň na úroveň BBB. I ona zvýšení ratingu zdůvodnila zlepšujícími se hospodářskými vyhlídkami země.

Řecká ekonomika by se letos podle vlády měla po šesti letech v recesi vrátit k růstu. Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové hodnotě 240 miliard eur (6,6 biliónu korun).

Zlepšení ratingu Řecku přichází jen dva dny před lokálními a regionálními volbami a volbami do Evropského parlamentu, které jsou považovány za referendum o mezinárodní zahraniční pomoci Řecku, upozornila agentura AP.

Analytici agentury Fitch uvedli, že Řecku se podařilo dosáhnout přebytku primárního rozpočtu, který nezahrnuje náklady na obsluhu dluhu. Snížení deficitu za poslední čtyři roky zároveň označili za "významné".

Po pěti letech roste i Španělsko

Agentura S&P zvýšila výhled růstu španělské ekonomiky na roky 2014 až 2016 v průměru na 1,6 procenta z dosavadních 1,2 procenta. Vyšší růst je podle ní odrazem reforem trhu práce a dalších strukturálních reforem.

Silné vlny u majáku na pobřeží Španělska.

Foto: Miguel Barreira, ČTK/AP

Španělsku se podařilo ve druhé polovině loňského roku zastavit pokles, který trval pět let, a doufá, že letos hrubý domácí produkt stoupne o 1,2 procenta a příští rok o 1,8 procenta.

Španělsko, stejně jako další země eurozóny, v posledních měsících těžilo z obnoveného zájmu zahraničních investorů o jeho dluh. Snížily se totiž obavy z rozpadu eurozóny a navíc se objevují známky, že dosavadní reformy už se začínají Španělsku vyplácet. Zemi však stále ohrožuje vysoká nezaměstnanost a rozpočtový deficit - jedny z nejvyšších v Evropské unii. Problémem jsou stále i banky, pro které Madrid v roce 2012 získal finanční pomoc od evropských partnerů. Stále totiž poskytují málo půjček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků