Hlavní obsah
Fronta řeckých penzistů před pobočkou Národní banky v Aténách Foto: Yannis Behrakis, Reuters

Řecké banky se v pondělí otevřou, rozhodla vláda dekretem

Řecká vláda v sobotu vydala dekret, na jehož základě se v zemi v pondělí otevřou banky. Peněžní ústavy jsou uzavřeny v důsledku finanční krize od 29. června. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že výše možného výběru peněz zůstane i nadále omezena.

Fronta řeckých penzistů před pobočkou Národní banky v Aténách Foto: Yannis Behrakis, Reuters
Řecké banky se v pondělí otevřou, rozhodla vláda dekretem

Řekové mohou i po uzavření bank vybírat peníze z bankomatů, pro výběry byl ale stanoven denní limit 60 eur (zhruba 1600 Kč) na jeden účet. Ten vládní dekret nahrazuje týdenním limitem v objemu 420 eur. Lidé tak budou moci týdně získat z účtu stejnou částku jako doposud, nebudou však muset peníze vybírat každý den.

Řecké bankovní karty navíc budou moci jejich držitelé opět používat k platbám při pobytu v zahraničí. V platnosti však zůstávají omezení pro přesun peněz z Řecka i pro zakládání nových účtů, píše agentura Reuters.

Náměstek řeckého ministra financí Dimitris Mardas již ve čtvrtek v řeckých médiích uvedl, že banky znovu otevřou v pondělí, tedy tři týdny po svém uzavření. Pondělní znovuotevření bank však v pátek zpochybnil guvernér rakouské centrální banky a člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny.

Agentura Reuters pak s odvoláním na zdroj z řecké bankovní asociace uvedla, že banky jsou připraveny znovu otevřít, musejí ale nejprve dostat povolení od řecké centrální banky a vlády.

ECB ve čtvrtek umožnila řeckým bankám čerpat větší objem nouzových úvěrů, když zvýšila limit půjček z programu nouzového financování ELA o 900 miliónů eur z dosavadních téměř 90 miliard eur. Řecké banky jsou už delší dobu na penězích z programu ELA závislé.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků