Hlavní obsah
Šéf Koalice radikální levice (SYRIZA) Alexis Tsipras Foto: ČTK/AP

Řecká levice plánuje zastavení škrtů, má nakročeno k volebnímu vítězství

Řecká Koalice radikální levice (SYRIZA), která je favoritem nadcházejících předčasných parlamentních voleb, ve svém ekonomickém volebním programu navrhuje zastavení privatizace, snížení DPH a konec dalšího zmenšování platů a penzí. Program představil předseda koalice Alexis Tsipras.

Šéf Koalice radikální levice (SYRIZA) Alexis Tsipras Foto: ČTK/AP
Řecká levice plánuje zastavení škrtů, má nakročeno k volebnímu vítězství

Šéf radikálního levicového hnutí, které bude 17. června bojovat o vítězství ve volbách s konzervativci z Nové demokracie (ND), podle očekávání oznámil, že země by pod jeho vedením přestala plnit dohodu o mezinárodní finanční pomoci.

Prioritou levicové vlády by podle něj byla pomoc předluženým domácnostem, a to například zastavením poklesu důchodů a mezd nebo snížením DPH na základní potraviny. Podle Tsiprase by také měly zůstat strategické firmy ve vlastnictví státu.

Řecko je od květnových voleb v patové situaci. Žádná strana nebyla s to vytvořit koalici s podporou nadpoloviční většiny v parlamentu, a tak zemi vede úřednická vláda k novému hlasování. To bude podle všech dosavadních průzkumů velmi dramatické – největší šance se přitom připisují právě hnutí SYRIZA, které v květnových volbách skončilo druhé, a proevropské ND.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků