Hlavní obsah
Sídlo Evropské komise v Bruselu. Foto: Profimedia.cz

Recese se v EU protáhne, česká ekonomika letos ztratí přes procento

Recese se do evropské ekonomiky zakousla hlouběji, než jak se jevila situace dříve. Ve své podzimní prognóze to sdělila Evropská komise. Podle ní letos v eurozóně dojde k propadu hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 procenta, v celé Evropské unii pak o 0,3 procenta. Česká ekonomika zaznamená propad o 1,3 procenta.

Sídlo Evropské komise v Bruselu. Foto: Profimedia.cz
Recese se v EU protáhne, česká ekonomika letos ztratí přes procento

Podle agentury AP jsou předpovědi v porovnání s letošním jarem horší. Například česká ekonomika měla podle nich jen stagnovat.

Na příští rok počítá komise v České republice s růstem hrubého domácího produktu o 0,8 procenta, zatímco dosud čekala růst o 1,5 procenta.

Slovensko poroste víc

Mnohem lépe si má vést Slovensko. Tomu komise zlepšila výhled růstu HDP na letošní rok na 2,6 procenta, což by bylo nejvíce z celé eurozóny. Dosud komise počítala na Slovensku s růstem ekonomiky o 1,8 procenta.

Příští rok má růst slovenské ekonomiky činit dvě procenta, zatímco jarní prognóza počítala s růstem o 2,9 procenta. Lépe než Slovensko by si mělo v rámci eurozóny vést pouze Estonsko. Tomu komise na příští rok předpovídá zrychlení růst z letošních 2,5 až na 3,1 procenta.

Pokud jde o ekonomiku eurozóny v roce 2013, původní odhady hovořily o jednoprocentním růstu, aktuálně by se mělo jednat o růst ve výši pouhých 0,1 procenta.

V celé Evropské unii má HDP stoupnout v příštím roce o 0,4 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků